Slovakya'da BRATİSLAVA! (Başkent)

#1
Slovakya’nın başkenti olan Bratislava, ülkenin en çok ziyaret edilen şehridir. İşte Bratislava’da gezilecek yerler…

Slovakya'da BRATİSLAVA! (Başkent)

Bratislava şehrini tepeden göre kaleye dair ilk tarih kayıtlar 907 Salzburg Yıllıkları’nda yer alır. Kale, Taş Devri’nden beri yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır. Onuncu yüzyılda Bratislava önemli bir şehir hâline geldi. Taştan inşa edilen saray ve St. Salvator Kilisesi ile on birinci yüzyılda Macaristan eyaletinin büyümesinde önemli rol oynadı. Zaman içerisinde Gotik, Rönesans ve Barok stillerinde tekrar inşa edildi.

Devin Kalesi
, SAN MARTİN KİLİSESİ!
Slovakya’daki en önemli arkeolojik kazı alanlarından biri olan Devin Kalesi’ne ait bilgiler M.Ö. beş bin yıllarına dayanır. Roma İmparatorluğu zamanında askeri üs olarak kullanıldı. Günümüzde müze olarak kullanılmaktadır ve ziyaretçilere açıktır. on dördüncü yüzyıl başlarında başlayan inşası 1452 yılında tamamlanmıştır. Uzunluğu altmış dokuz buçuk, genişliği yirmi üç ve yüksekliği on altı metredir. Zaman içerisinde dönemin mimari stiline bağlı olarak değişik şapeller eklenmiştir.

Michael Kapısı
Orta çağ şehir duvarlarından geriye kalan tek korunmuş kapıdır. Gotik temelleri on dördüncü yüzyılın ilk yarısında atılmıştır. 1511-1513 yılında yükselmiş ve 1753-1758 yılları arasında günümüzdeki görüntüsüne kavuşmuştur. Elli bir metre yüksekliğindeki kulenin tepesinde St. Michael heykeli bulunmaktadır. Günümüzde Silah ve Şehir Savunma Müzesi içerisinde yer almaktadır. Kuleden görülen şehir manzarası dillere destandır.

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 02:13 .