100 bin turistin rotası Türkiye!

#1

Mısır’daki halk ayaklanması Türk turizmine yaradı. İskenderiye’ye gitmekte olan İtalyan MSC şirketine ait 4 bin kişilik Avrupa’nın en büyük kruvaziyer gemisi Splendida yönünü Türkiye’ye çevirdi.

Norwegian Cruise Line, Royal Caribbean ve Costa Cruises da turlarından İskenderiye’yi çıkarıp, Marmaris, İzmir ve İstanbul’u dahil etti. Böylece dünya kruvaziyer sektörünün yüzde 90’ına sahip 6 firmadan 4’ü rotasını Türkiye’ye çevirmiş oldu. Hali hazırda sadece MSC şirketinin mart ayı ortasına kadar Mısır’ı da kapsayan 10 tur programı bulunuyordu. Ancak geçen hafta başlayan olayların ardından Cruise Line, Royal Caribbean, Costa Cruises ve MSC, mart ayına kadar rezervasyonu bulunan 84 bin 400 yolcuyu diğer destinasyonlara yönlendirdi. Böylece 32 bin kişinin Marmaris, İzmir ve İstanbul limanlarını ziyaret etmesinin önü açıldı.

MSC’DEN 32 BİN KİŞİ
Mart ayı sonuna kadar İskenderiye’nin de içinde bulunduğu tur programlarında, Splendida’nın 4, Magnafica’nın ise 7 sefer yapacağını ifade eden MSC Cruise Türkiye Genel Müdürü Necla Tuncel, 34 bin yolcuya hizmet verileceğini ifade etti. Sefer tarihleri yaklaşınca ülkedeki duruma bakıp ona göre karar vereceklerini belirten Tuncel, aynı rotanın izlenmesi durumunda 34 bin cruise yolcusunun Türkiye’nin yolunu tutacağını ifade etti. Gemilerin şu anda mevsim olarak daha uygun olan İzmir Limanı’nın yanı sıra İstanbul’a da gelmesinin an meselesi olduğunu söyleyen Tuncel, “Diğer şirketler de hesaba katıldığında bu sayının daha da artacağını düşünüyoruz” dedi.

'Sevinemiyorum Türk yolcuyu ürkütecek'
Türkiye’nin önde gelen cruise şirketlerinden Tura Turizm’in patronu Erkunt Öner, Mısır’daki halk ayaklanması nedeniyle birçok büyük kruvaziyer şirketinin İskenderiye’yi programından çıkarıp, turlarını İstanbul’a kadar uzattıklarını ifade etti. Mısır’ın da içinde bulunduğu Doğu Akdeniz’de bölgesindeki olayların her yıl artmakta olan Türk kruvaziyer yolcusunu da ürküteceğini belirten Erkunt Öner, “Ben İskenderiye’nin çıkarılıp İstanbul’un büyük cruise şirketlerinin programına girmesine sevinemiyorum. Çünkü uzun zamandır özellikle kış destinasyonu olarak yerleştirmeye çalıştığımız bölge bundan olumsuz etkilenecektir” diye konuştu.

‘LİMANLARDA YOĞUNLUK YAŞANABİLİR’
Kruvaziyer gemilerle yapılacak seyahatlerin rezervasyonlarının 1.5 yıl öncesinden yapıldığına dikkat çeken Necla Tuncel, “Çok önemli bir hadise olmadıkça iptal yapılmıyor. Olayların kısa sürede biteceğini öngörmesek de, turları iptal edip etmemeye gidişata göre karar vereceğiz” dedi. Bölgede faaliyet gösteren birçok şirket bulunduğuna dikkat çeken Tuncel, “Tümünün iptal etmesi halinde Türkiye’nin İzmir, Marmaris ve hatta İstanbul kıyılarındaki limanlarda yoğunluk oluşacaktır” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir
  • İşte bu yılın rotası!...
    İşte bu yılın rotası! 2010’da vize gerektirmeyen ülkelere gönderdiğimiz turist sayısında artış...

  • Hayat Rotası...
    Sabahtan evin tüpü bitmişti. Çarşıya çıktığımda tüp bayiine uğramam gerekiyordu. Tüpçüye uğra...#2
tesekurler payalasim icin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 22:45 .