Kamera Şakalarına RTÜK Ayarı

Kamera Şakalarına RTÜK Ayarı

RTÜK tarafından hazırlanan taslakta radyo ve televizyon yayınlarına yeni ilkeler geliyor.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından hazırlanan ve son şekli verildikten sonra uygulamaya girecek olan taslağın en önemli maddelerinden biri 'gizli kamera çekimleri'ne yönelik düzenleme oldu. Buna göre, aralarında kamera şakalarının da olduğu gizli kamera çekimlerinin radyo ve TV yayınlarına sınırlama getiriliyor. Kamera şakası, şaka yapılan kişi ya da kişilerin onayı olmadan yayınlanamayacak.

Yine gizli kamera çekimiyle elde edilmiş görüntüler, kişilerin manevi şahsiyetine aykırılık oluşturuyorsa, ilgili kişi onay verse de, yayınlanamayacak. Güvenlik kamerasının kaydettiği görüntüler de bu kapsama alındı. Ancak 'hırsızlık', 'yankesicilik' ya da suçluyu açıkça ortaya çıkaran görüntülerin yayınlanması hususunda 'haber değeri' olması açısından yasak getirilmeyeceği bildirildi.

Taslağa göre ilaç ve tıbbi malzemelerin tele alışverişine, silahın ticari olarak iletişim kanallarıyla gündeme getirilmesine izin verilemeyecek. Yine radyo ve televizyon aracılığıyla falcı, medyum, astrolog gibi yayınlara izin sınırlama getiriliyor. Eş ve arkadaş bulma hizmetlerinin ticari iletişimine izin verilemezken, 'evlilik programlarına' da kısıtlama getirilmesi planlanıyor.

09.08.2011 Salı 16:34

İlginizi Çekebilir
  • photoshop Renk ayarı...
    Photoshopta yazı yazıyorum mesela "seni seviyorum"onu kırmızı yazmak istiyorum o rengi seçtiğ...

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Forum