Ödüllü film "Zenne" vizyona giriyor

#1
48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ve bazı özel gösterimlerdeki izleyicisiyle buluşan "Zenne", 13 Ocak Cuma günü Türkiye çapında 16 şehirde, 41 sinema salonunda aynı anda gösterime giriyor.


Ödüllü film "Zenne" vizyona giriyor

Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır, Edirne, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Konya, Malatya, Mersin, Muğla ve Trabzon’da izleyicilerle buluşacak olan film, Kültür Bakanlığı Sinema Eserlerine İlişkin Sınıflandırma ve Değerlendirme Kurulu tarafınca, 15 yaş ve üzeri izleyici kitlesi için uygun bulundu.
Filmde işlenen hikayelerin, Türkiye’nin vicdan meselesi olduğunu vurgulayarak herkesi filmi seyretmeye ve tartışmaya davet eden yönetmenler M.Caner Alper ve Mehmet Binay oyuncularıyla birlikte; Anadolu’nun bazı şehirlerini ziyaret ederek film ve nefret cinayetleri hakkında söyleşiler gerçekleştirmeye hazırlanıyorlar.

Ön hazırlıkları 3 yıl süren ve uluslararası bir ekiple çekilen film; M.Caner Alper ve Mehmet Binay’ın ilk uzun metraj filmi. Alper ve Binay’ın 2007 yılında sayıları iyice azalmış zenneler üzerine belgesel yapmak için yola çıktıkları proje; aynı yıl, yakın arkadaşları Ahmet Yıldız’ın, cinsel kimliğini açıkladığı için babası tarafından öldürülmesiyle yön değiştirdi. Arkadaşlarına karşı vicdan borcu taşıyan yönetmenler; anısını yaşatmak ve sesini duyurmak üzere projeyi Yıldız’ın yaşam öyküsünden esinlenerek Zenne’nin renkli dünyası ve Alman savaş fotoğrafçısı Daniel’in Türkiye’ye dışarıdan bakan gözüyle kurgulayarak, “Zenne” filmini beyazperdeye taşıdılar.

48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, SİYAD Ulusal En İyi Film, En İyi İlk Film, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Tilbe Saran), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Erkan Avcı) ve En İyi Görüntü Yönetmeni (Norayr Kasper) ödüllerini alan “ZENNE”; daha sonra 17-24 Kasım 2011 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenen Türkiye’nin ilk “LGBT” festivali Pembe Hayat KuirFest’te ise “açılış filmi” olarak gösterildi.

“Zenne” ve film ekibi

Senaryosu gerçek öykülerden ve kişilerden esinlenilerek M. Caner Alper tarafından kaleme alınan “Zenne”; muhafazakar bir ailenin çocuğu olan Ahmet, renklerini gizlemekten sakınmayan ve İstanbul’un dans kulüplerinde zennelik yapan Can ile Türkiye’nin değer yargılarını çok iyi tanımayan Alman fotoğrafçı Daniel’in evrensel dostluk hikayesini anlatıyor. Film, bu sıradışı üçlünün öyküsünü, ‘aile kafesleri’, ‘töre kuralları’ ve 2008 yılına kadar eşcinsel erkeklere evrensel insan haklarına aykırı şekilde uygulanan askerlikten muafiyet prosedürleri üzerinden ele alıyor.

Başrollerini Kerem Can (Can), Erkan Avcı (Ahmet) ve Giovanni Arvaneh’nin (Daniel) paylaştığı filmde; ünlü tiyatro oyuncuları Tilbe Saran, Ünal Silver, Rüçhan Çalışkur da oynuyor. Filmde Ünal Silver, Tolga Tekin, Esme Madra, Jale Arıkan gibi başarılı oyuncuların yanı sıra, Amberin Zaman, Banu Güven ve çizer Piyale Madra gibi isimler de konuk oyuncu olarak yer alıyor.

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 10:54 .