Nâzım'ın yaşamı tekrar beyaz perdede

#1
Vatan şairi Nâzım, Mavi Gözlü Dev'den sonra yine sinemaya aktarılıyor. 4,5 milyon euro bütçeli filmin müziğini Fazıl Say yapacak.
Fazilet Çulha, ilk uzun metraj filmin Karşı Yaka Memleket'te Nâzım Hikmet'in 1935 yılından başlayarak hayatını anlatacak. Hikmet'i, aktör Tarık Akan'ın canlandıracağı filmde Nâzım'ın yargılanmaları, hapis günleri, Rusya'ya gidişi, Bulgaristan ziyareti ve hayattaki son günleri konu ediliyor.

Ayrıca, Sabahattin Ali'nin öldürülüşü de filmdeki diğer bir başka tarihsel olay. Aralarında Emin Karaca, Semir Aslanyürek, Maya Wapzarova, Ivanka Gripçeva'nın da bulunduğu 15 kişilik araştırma grubunun çalışmaları doğrultusunda yazılan film senaryosu, sırtını ağırlıklı olarak gerçek olaylara dayıyor.

Filmde, Tuğrul Deliorman, gazeteci ve Sabah yazarı Refik Erduran, Pablo Neruda, ozanın karısı Münevver Hanım, annesi Celile Hanım ve Fahri Erdinç gibi bir çok yaşamış kişilik de yer bulacak. Fahri Erdinç'i Uğur Polat'ın oynaması dışında, diğer isimleri kimlerin canlandıracağı ise şimdilik kesin değil.

Çekimlerine bir iki ay içinde İstanbul'da başlanması planlanan film için, Bulgaristan ve Rusya'da da sahneler çekilecek. Bütçesi 4.5 milyon euro olan filmin müziği, Fazıl Say'ın imzasını taşıyacak. Fazilet Çulha,yaptığı açıklamada "Türkiye'de resmî söylemin dışında düşünmek ve düşündüğünü dile getirmek noktasında yaşanabileceklerin anlatımına geçtiğinizde, 'rol modeli' olarak seçilen ve bedel ödetilen Nâzım Hikmet benim de rol modelim oldu. Nâzım'ı, hemen herkesin söylediği gibi ben de zaten tanıdığımı sanırken, onu ne kadar az bildiğimizi çalışırken anladım. Bunun için film büyük oranda Nâzım Hikmet eksenli bir film projesine dönüştü" diyor. Çulha, Kültür Bakanlığı'nın proje aşamasında destek verdiği, fakat yapım desteği vermediği, 2010'a yetiştirilecek film için başta bakanlık olmak üzere her tür desteğe ihtiyaç olduğunu söylüyor

İlginizi Çekebilir


#2
TskLer...
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 14:03 .