Körfez ülkelerinde obezite artıyor

#1
Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri'nde bayanların yüzde 39,9'u, erkeklerin de yüzde 25,6'sının aşırı kilolu olduğu ortaya çıktı.Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yayınlanan istatistiklere göre, bu oranla ülkedeki bayanlar obezlikte dünyada 7., erkekler 9. sıraya yükseldi.
Dünyada en şişman milletin Pasifik adalarında yaşadığı kaydedildi. Tongalı kadınların yüzde 74,9'u, Cook adalarında yaşayan erkeklerin ise yüzde 57,4'ü obez olarak sınıflandırıldı.
Suudi Arabistan'da erkeklerin yüzde 26,4'ü, kadınların yüzde 44'ü aşırı kilolu çıktı. İngiltere'de erkeklerin yüzde 22,3'ü, kadınların yüzde 23'ü obez kabul edilirken, bu oran ABD'de erkekler için yüzde 31,1, kadınlar için yüzde 33,2 olarak belirlendi.
Uzmanlar, gelir seviyesinin yüksek olması, Batı'dan gelen hazır gıda (fast food) kültürü, televizyon ya da bilgisayar karşısında hareketsiz geçirilen zaman gibi nedenlerle Körfez halkının obezite tehditi altında olduğunu vurguladı.
Birleşik Arap Emirlikleri sağlık bakanlığı, Nisan'da üç ay süren 'Şişman Gerçek' adlı kampanya ile çocuklarda yüzde 12'ye varan obeziteyi mercek altına aldı. Sigaranın yanında özellikle Araplar arasında yaygın olan ve sağlığa sigaradan daha fazla zarar verdiği ispatlanan nargilenin azaltılması çalışmaları yapılıyor.


İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 00:11 .