Alkollü içeceklerin vücuda zararları nelerdir

#1
Alkollü içeceklerin vücuda zararları nelerdir
Alkollü içeceklerin vücuda zararları nelerdir alkolün zararları


Alkollü içkiler yüksek kalorili içeceklerdir. Herhangi bir besin değeri yoktur. Mayalanmış şekerli sıvılardan belirli yöntemlerle elde edilirler. 1 gram alkol 7 kcal verir. İçkinin alkol oranına göre enerji değerleri farklılık gösterir.
Alkollü içeceklerin vücuda zararları nelerdir
100 cc
enerji değerleri
(kcal)
Rakı 335
Viski 275
Votka 263
Rom 249
Cin 231
Vermut 167
Şarap 85
Bira


Vücut üzerindeki zararlı etkileri;

Sindirim sistemine etkisi: Az miktarda alınan alkol mide sularının salgılanma hızını yükselterek iştahı artırır. Bu nedenle şişmanlığa neden olur. Uzun süre fazla miktarda tüketimi gastrit, pankreatit ve emilim bozukluklarına neden olur.

Sinir sistemine etkisi: Kandaki alkol miktarının düzeyine göre, sırasıyla neşelenme, hareketlilik, miktar artıkça hareketlerin denetlenememesi, daha da yoğunlaştığında görme ve işitme merkezlerinde bozulmalar görülür.

Karaciğere etkisi: Alkolün enerjiye dönüşümü karaciğerde olduğu için, çok miktarda alındığında en fazla etkiyi bu organda gösterir. Uzun süreli ve çok fazla alınan alkolün büyük kısmı yağa dönüşmeye başlar ve sonuçta karaciğer yağlanır.

Dolaşıma etkisi: Alkol alınması ile kalp atışı artar ve kanın damarlardaki akışı hızlanır. Vücudun yüzey bölümündeki damarlar genişlerken, iç kısımdakiler büzüşür. Sonuçta kalpte zayıflama görülür. Ayrıca fazla alkol alındığında B1 vitaminine gereksinim artmasına rağmen ek yapılmadığı için B1 vitamin yetersizliğine bağlı kalpte bozukluklar (kalp genişlemesi) olabilmektedir.

Besin ögelerinin kullanımına etkisi: Fazla alınan alkol, bazı aminoasitlerin (proteinlerin yapıtaşı) emilim hızını düşürmektedir. Bunun başında karaciğerde koruyuculuk görevi olan methionin gelir.

Ayrıca B1, B6, B12 ve folik asidin emilimi de alkolle engellenmektedir. Minerallerden de magnezyum ve potasyumun atımını artırarak, bu elementlerin yetersizliğine yol açmaktadır.

Belirtilen nedenlerden dolayı alkol tüketiminin minumumda tutulması sağlık açısından önemlidir. Mutlaka tüketilecekse aynı zamanda antioksidan özellik gösteren kırmızı şarabın tercih edilmesi, miktar olarak da 1-2 kadehin üzerine çıkılmaması uygundur.
Alkollü içeceklerin vücuda zararları nelerdir

İlginizi Çekebilir


#2
Hic icmedim icmemde. Sukur sigara karsi bile nefretim var..

Kullananlarinda 1 an once birakmasi tabsiyesiyle.. Alkol anca basa bela...

sagol taylo.
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:07 .