Dünya Gezi Rehberi: Boboli Bahçeleri

#1
(İngilizce:Boboli Gardens), (İtalyanca:Giardino di Boboli), İtalya'nın Floransa şehrinde bir meşhur park formu olup, onaltıncı yüzyıldan, onyedinci yüzyıla tarihlenen meşhur heykel koleksiyonu ve bazı Roma antik eserlerine ev sahipliği yapar.

Romana yoluyla ana giriş
Tarih ve düzenleme
Bahçeler, (Pitti Sarayı'nın arkası, İtalya Floransa'da Toskana büyük dükü Medici'nin ana ikametgahı) onaltıncı yüzyıl ilk ve en bilinen biçimsel İtalyan bahçelerinden biridir. Onaltıncı yüzyıl ortası bahçe dizaynı ki burada geliştirildi, daha uzun geometrik uygulamalarla birleştirildi, geniş çakıl bulvarlarıyla, kabul edilebilir inşaat malzemesi olan taşlarla, heykel ve çeşmelerin bolbol istihdamıyla yarı özel ve halk alanlarında klasik vurgularla tabii ve yapay mağara tipleri (grotto), Antik Yunan ve Roma'da Nemf'e adanmış anıtlarla, bahçe tapınakları ve benzerleriyle ahenk kazandırıldı. Bahçenin açıklığı(şehrin engin manzarasıyla) zamanının göreneklerine uymamaktaydı.
Boboli Bahçeleri, Medici'nin hanımı Eleonora di Teleodo için tasarlandı. İlk etap güçlükle Niccolo Tribolo tarafından başlatıldı onun 1550 yılında ölümünden önce, daha sonra Bartolomeo Ammanati ile planlamada Giorgio Vasari ki mağaraları tasarladı ve heykellerde Bernardo Buontalenti'nin katkılarıyla devam edildi. Avludaki dikkatle işlenmiş mağara (grotto) mimarisi, sarayı bahçelerinden ayırır.
Bahçe tabii su kaynaklarınca zayıftır. Bahçedeki bitkileri sulamak için, Arno Nehri yakınından bir kanal inşa edilerek su temini için komplike bir sulama sistemi yapıldı.

Ana eksen, sarayın arkasında toplanır ve bir derin Amfitiyatro'dan Boboli tepeleri üzerine yükselir. Bu bir yarı klasik hipodrom veya at yarışı alanı biçimi benzeridir.
Neptün heykeli havuzdaki ortasındaki ada üzerinde yükselmekte
Boboli Bahçeleri Amfitiyatro, Pitti Sarayı 'ndan görünümİlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 15:54 .