Dünya Nehirleri - Colorado Nehri (ABD)

#1
ABD'nin batısındaki bu büyük ırmakDünya Nehirleri - Colorado Nehri (ABD) derin vadisi boyunca yer alan olağanüstü güzellikteki doğa görünümle*riyle ünlüdür. Kuzey Colorado'daki bol yağış alan Kayalık Dağlardan doğan Colorado Irmağı batıya ve güneye doğru 2.333 km bo*yunca akarak California Körfezi'ne dökülür.
Utah'ı güneydoğudan keserekDünya Nehirleri - Colorado Nehri (ABD) Arizona' nin kuzeyinden güneye doğru akar; Arizona' yı California'dan ayırır ve güneyde Meksika' ya girer. Colorado Irmağı 632.000 km² genişli*ğinde bir bölgeyi akaçlar.
Colorado Irmağı'nın Colorado Yaylası bo*yunca toprağı derinlemesine oyarak oluştur*duğu kanyonun en derin yeri Arizona'nın ku*zeybatısındaki Büyük Kanyon'dur. Colorado IrmağıDünya Nehirleri - Colorado Nehri (ABD) Büyük Kanyon'un batısında kurak Büyük Havza'ya girip güneye yönelir ve dağ sıralarını Siyah Kanyon'la keserek California Körfezi'ne doğru akışını sürdürür. Colorado Irmağı'nın yüzyıl*lar boyunca yüksek dağ ve tepelerden sürük*leyerek taşıdığı birikintilerden oluşan büyük delta California'daki Imperial Vadisi'ni de*nizden ayırır.
İspanyol denizci Francisco de Ulloa 1539' da California Körfezi'ne büyük bir ırmağın boşaldığına ilişkin belirtilere rastladı. Son*raki yılDünya Nehirleri - Colorado Nehri (ABD) Hernando de Alarcon ırmak boyunca yukarıya doğru yelken açtıysa daDünya Nehirleri - Colorado Nehri (ABD) dört bir ya*nında çölden başka bir şey göremedi. Aynı yıl Garcîa Löpez de Cârdenas Büyük Kanyon'a ulaştı. 1869'da Binbaşı John Wesley Powell başkanlığındaki bir grupDünya Nehirleri - Colorado Nehri (ABD) teknelerle ır*makta akıntı yönünde giderekDünya Nehirleri - Colorado Nehri (ABD) bütün vadiyi geçti. Irmağın hızlı akan bölümlerinde çok tehlikeli olan bu yolculuk daha sonra birçok kez yinelendi.
Imperial Vadisi ilk kez 1900'de Colorado Irmağı'ndan yararlanılarak sulandı. BöyleceDünya Nehirleri - Colorado Nehri (ABD) kıraç çöl bir tarım alanı oldu. Ama 1905'teDünya Nehirleri - Colorado Nehri (ABD) sulama sistemindeki bir çatlak nedeniyle Colo*rado Irmağı Imperial Vadisi'nde taşarak çiftlik*leri ve Güney Pasifik Demiryolu'nu sular altın*da bıraktı. İki yıl süren onarım çalışmaları sonucunda ırmak yeniden kendi yatağına döndü*rüldü. Sularla kaplı alanın Salton Gölü dışında*ki bölümü çok geçmeden kurudu.
Taşkınların denetlenmesiDünya Nehirleri - Colorado Nehri (ABD) sulama ve elek*trik enerjisi üretimi amacıylaDünya Nehirleri - Colorado Nehri (ABD) ABD yönetimi Siyah Kanyon'da Boulder Barajı'nı yaptı. 1936'da tamamlanan ve günümüzdeki adı Hoover Barajı olan 221 metre yükseklikteDünya Nehirleri - Colorado Nehri (ABD) 379 metre boyundaki bu barajın arkasında oluşan Mead Gölü 185 km uzunluğundadır. Baraj*dan elde edilen elektrikenerjisi Los Angeles'a kadar iletilir. Glen Kanyon Barajı ve Par*ker Barajı Colorado Irmağı üzerindeki öteki dev barajlardır.

Dünya Nehirleri - Colorado Nehri (ABD)

İlginizi Çekebilir


#2
Güzel bi manzara.


#3
Oo suPeR =)


#4
Tesekkürler


#5
Süpermiş (:


#6
Gözlerinize sağlık.


#7
güzell resimm
saoll


#8
tesekkürler..


#9
hoş p.i. saoLL


#10
sağoL abısı
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 15:16 .