İnsan olmak

#1
Genç kızİnsan olmak el aynasında makyajını kontrol etti; “-Gayet iyi.” dedi. Güzelliğinden emindi.Çevresindeki erkeklerin pervane olmasından zaten biliyordu güzel olduğunu. Hayatın tadını çıkaranİnsan olmak rahat yaşayan biriydi.

Cep telefonu çaldığındaİnsan olmak akşam arkadaşlarıyla hangi eğlence yerine gideceğine karar vermeye çalışıyordu. Telefondaki numaraya baktıİnsan olmak arayan annesiydi.

- Alo.kızımİnsan olmak nasılsın?

- İyiyim anne. Ne oldu *

- Sana bir sürprizim var.

- Sürpriz mi?

- Evet.Çok eski bir arkadaşımİnsan olmak dostum şehrimize gelmiş..

- Eee kimmiş.

- Kim olduğu sürpriz. Fakatİnsan olmak onu senin almanı istiyorum.

- Ben mi?

- Evetİnsan olmak senin iş yerine yakın olan parkı biliyormuş. Parka gitmesini ve seninle buluşmasını söyledim. Senin de parka gidip onu almanı istiyorum.

- Anneİnsan olmak ben böyle şeyleri sevmemİnsan olmak kendin halletsen.

- Kızım 1-2 saatlik bir işim var. Ayrıca seni bebekliğinden tanıyan bir arkadaşım. Seni görünce mutlaka çok sevinecektir.

- Amaaan. Peki peki. Nasıl tanıyacağım.

-Evden çıkarken üzerine giydiklerini tarif ettim.O parkta bazı oturaklar piknik masası şeklinde. Parkın sinema tarafı girişindeki ilk piknik masasına otur. O gelince seni bulacak.

-Tamam anne..tamam.

- Kızım senden her gün mü bir şey istiyorum. Üniversiteyi bitireliİnsan olmak hele de işe gireli bir fatura yatırmaya bile göndermedim.

- Hemen darılmaİnsan olmak tamam dedim ya.

O nasıl tamam demekse. neyseİnsan olmak hadi o zamanİnsan olmak izin al da çıkİnsan olmak bekletme. Ben de işlerimi bitirip hemen geleceğim.

Genç kızİnsan olmak izin alıp çıktı.Kısa bir yürüyüşten sonra parka vardı. Bu parkta daha önce hiç oturmadığını farketti. Arkadaşlarıyla hep paralıİnsan olmaklüks eğlence yerlerine giderlerdi.

Annesinin tarif ettiğiİnsan olmak girişteki ilk masayı bulduİnsan olmak boş olan kısmına oturdu. Masanın diğer tarafında bir köylü kadınlaİnsan olmak küçük kız oturuyordu. Onlarla aynı yerde bulunmaktan utandığını hissetti. “-Annemin arkadaşı çabucak gelse deİnsan olmak şunlardan kurtulsam” diye düşündü.

Köylü kadın çekinerek seslendi;

- Afedersin kızımİnsan olmak bir şey sorabilir miyim?

“Kızım” diye seslenmesi iyice sinirlerini bozdu.

- Ne varİnsan olmak adres mi soracan! ..

Sert çıkış karşısında kadın sesini alçalttı;

- Hayır kızımİnsan olmak başka bir şey soracaktım.

- Sizin gibi cahiller ya adres sorarİnsan olmak ya para ister.

Köylü kadının kızaran yüzüne aldırmadı bile. O sırada şık ve lüks giyimliİnsan olmak orta yaşlı bir kadının uzaktan yaklaştığını gördü.

“-Nihayet.” diye düşündü. Ayağa kalkıp kadını karşılamaya çalışırkenİnsan olmak kadın yanlarından geçip gitti. Somurtarak geri oturdu.

Yanındaki küçük kıza daha sıkı sarılmış köylü kadının gözünden bir damla yaşın süzüldüğünü gördü.Kadın gözyaşını saklamak için diğer tarafa dönünce bir yüzündeki büyük yanık izi göründü. Genç kız manalı manalı güldü;

- Bak kolayca gözyaşı dökebiliyorsunİnsan olmak yüzünde de çirkin bir yanık izi var. Burda ne bekliyorsun geç bir köşeye aç mendilini ağla. Fakat ağlamayla benden bir şey koparacağını sanmaİnsan olmak tamam mı.

Kadın dayanamadı;

- Cahil deyip duruyorsun. Ne cahilliğimi gördün. Tanımadığım bir kadınaİnsan olmak torununun yanında hakaret mi ettim! .

- Oooo… laf yapmayı da biliyormuş

-Anlaşıldı kızımİnsan olmak sen üniversite bitirmişİnsan olmak çok şey öğrenmiş olabilirsin ama insanlıktan sınıfta kalmışsın. Torunumu okutmak için uğraşacaktım. Fakat seni görünce vazgeçtim.

Yaşlı kadınİnsan olmak küçük kızı alıp masadan kalkarkenİnsan olmak boşalan yere doğru şık giyimli bir kadın yaklaştı. Cevap vermek için hazırlanan genç kız zengin giyimliİnsan olmak şık kadını görünce uzaklaşan yaşlı kadına cevap vermekten vazgeçti. Yaşlı kadın geriye bakmaya çalışan küçük kızın başını eliyle engelledi.

Bir süre sonraİnsan olmak genç kızın annesi parkta yanına geldi.

- Merhaba kızımİnsan olmak Zeynep teyzen nerde?

- Kimse gelmedi anne. En son bir bayan geldiİnsan olmak yanıma oturdu. O da sadece dinlenmek için gelmiş biriymiş.

- Allah Allah! … giyindiklerini çok iyi tarif etmiştimİnsan olmak seni nasıl bulamadı anlamadım. Yanında küçük bir kız olacaktı.

Genç kız bir an durakladı.

-Küçük bir kız mı?

- Evet

- Anne! . biz zenginİnsan olmak kültürlü insanlarız. Herhalde arkadaşın da zenginİnsan olmak kültürlü biridirİnsan olmak değil mi?

- Kültürsüz değil ama zengin değil.

- Sakın bana köylü bir kadın olduğunu söyleme.

- Köyden gelen kadına ne denir ki! ..

- Oh. iyi iyiİnsan olmak köylü kadınları karşılamaya beni gönderiyorsun.

- Kızımİnsan olmak o kadına bir borcumuz vardı. O zamanlarda borcumuzun karşılığı bir şey veremedik. ‘ – Gün gelirİnsan olmak bir ihtiyacım olduğundaİnsan olmak ben kapınızı çalarım’. Dedi ve işte bu gün kapımızı çaldı.

-Ne istiyormuş?

- Torununu okutmamızı istiyor. Baban şimdi arabayla gelip hepimizi alacakİnsan olmak kayıt için okula götürecek.

- Anneİnsan olmak o köylü kadına ne borcun olabilir kiİnsan olmak anlayamadım?

Annesiİnsan olmak kızının öfkeli ses tonuna dayanamadı;

- Kızımİnsan olmak sen bebekken biz köydeydik.

- Eee.

- Sana yıllar önce bahsetmiştimİnsan olmak köydeyken evimiz yandıİnsan olmak biz de inekleriİnsan olmakatlarıİnsan olmaktarlaları neyimiz varsa hepsini satıp köyden göçtükİnsan olmak demiştim.

-Evetİnsan olmak hatırladım.

- O yangınla ilgili bir ayrıntıyıİnsan olmak seni üzülebilir veya seni evde yalnız bıraktığımız için darılabilirsin korkusuyla anlatmamıştık.

- Herhalde şimdi anlatacaksın.

- Baban evde yoktuİnsan olmak ben de su doldurmaya köy pınarına gitmiştim. Lodos mu ne diyorsunuzİnsan olmak işte o rüzgar bazen ters esiyormuşİnsan olmak yukardan aşağı filan. Sen beşikte uyuyorken rüzgar bacadan içeri esince közler ocaklıktan tahtalara sıçramışİnsan olmak yangın başlamış. Pınar yerinden dumanları görüp koştuğumda alevler her yeri sarmıştı. Birazdan yıkılacak gibi görünen eve yine de girmek için atıldığım anda Zeynep teyzen kucağına seni almış olduğu halde dışarı fırladı. O sahneyi hiç unutamam; onun kucağından seni aldığımda o çığlıklar atıyordu.

- Niçin?

- Seni kurtarırkenİnsan olmak yüzünün bir tarafı yanmıştı. Gelince görürsünİnsan olmak yanağında ağır bir yanık izi var. Çok acı çekti çook.Kızım ne olursun ağlamaİnsan olmak seni bu kadar üzeceğini bilmiyordum. Tamam kızımİnsan olmak bak makyajın akıyorİnsan olmak ağlama. Hah! .. baban da geldi. Fakat Zeynep teyzen neden hala gelmedi ?

İlginizi Çekebilir


#2
:S
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:18 .