LİMON KIZ

Bir zamanlar bir ülkede yaşayan bir oğlan varmış.Bu oğlan çok fakirmiş birde padişahın kızı varmış bu kızın gözü teni saçı sarıymış oğlan çarşıda gezerken kızı görmüş.Kızın ismini bilmediği için kız da sarı olduğu için kıza limon kız adını vermiş.Arkasını dönüp baktığında kız kaybolmuş.Oğlan kızı aramaya başlamız sarayın yolunu bilmiyormuş.Krşısına bir adam çıkmış adam:
-Meraba bence siz bir yeri arıyorsunuz ve bir derdiniz var derdiniz neyse söyleyin ben bir çare bulurum.demiş
Oğlan:
-Derdimi söylesem ne olacak sanki bir çara bulacaksın tamam söylüyorum iyi dinle.Ben sarayı arıyorum nerede bulabilirim?.demiş.
Adam:
-Şimdi beni iyi dinle. özce karşına kanlı dere çıkacak bir avuç içip oohh ne güzel diycen,sonra karşına güller çıkıcak güllerden koparmadan koklayıp oohh ne güzel diycen,sonra karşına at ile köpek çıkıcak atın önündeki eti köpeğe köpeğin önündeki otu ata vericen,sonra karşına açık kapı ile kapalı kapı çıkıcak açık kapıyı kapatıp kapalı kapıyı açıcan,sonra karşına limon ağacı çıkıcak sen ne yapacağını bilirsin.demiş gitmiş.
Oğlan yürümüş karşısına kanlı dere çıkmış kanlı dereden bir avuç içip oohh ne güzel demiş.Sonra kaşısına güller çıkmış güllerden koparmadan koklayıp oohh ne güzel demiş.Sonra karşısına at ile köpek çıkmış köpeğin önündeki otu ata atın önündeki eti köpeğe vermiş.Sonra karşına açık kapı ile kapalı kapı çıkmış.Açık kapıyı kapatmış kapalı kapıyı açmış.Sonra karşısına limon ağacı çıkmış ağaçta üç tane limon varmış.birini alıp kesmiş limonun içinden kız çıkmış.
Kız:
-su su. diyerek ölmüş ikinciyi kesmiş oda su su diyerek ölmüş üçüncüyü kanlı derenin yanında kesip hemen suyun içine sokmuş.Kız büyümüş padişah oğlanı görmiş.
Padişah:
-Kanlı dere, at,köpek,güller,açık kapı,kapalı kapı,yakalayın şunları.demiş
hepsi bir ağızdanİ:
- Sen bize hep yanlış şeyler yaptın.demişler. mutlu mesut yaşamışlar

İlginizi Çekebilir
  • Limon.....
    Ennnnn sevdiğim yiyeceklerden birinci sırada olanı. Bayılırım limona günde en az bir tane yerim. :D E...

• Limon suyu....
    Limon suyu : Taze sıkılmış limon suyu sabah akşam yüze bolca sürülür. 10 dakika sonra yüz gül suyu ...

• LİMON AĞACI......
    Zengin bir iş adamının bahç...

• limon helvası...
    Malzemeler : 3 adet limon kabuğu rendesi 400 gr. tozşeker 750 gr.süt 4 adet yumurta sarısı 175 gr.m...

• Limon Ve Zeytin.....

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Forum