Taş ve Aşk Köprüsü Son

Herkes Bassini’ye bakıyordu, Nuvola ve arabacı “Hayır” diye bağırıyordu. Ama Bassini’nin hiçbir şeyi yoktu. Kan Bassini’den değil, adamlarının arkasındaki, sübyan çocuktan akıyordu. Bassini başını kaldırıp köprünün üstüne baktı. Rüyada olduğunu sandı, sanki babasının öldürüldüğü o taş köprüde, kendiside ölmüştü. Ama gördükleri rüya değildi, gerçeğin ta kendisiydi; halk, özelliklede hırsız arkadaşları, silahlarını askerlere uzatmış; “Kıpırdamayın” diye bağırıyorlardı. Geç kalınmış bir uyanma içerisinde.
Halktan biri yaşlıca olanı:
“Biz bu köprüde, bizim için savaşan birini şehit verdik. Birini daha vermeye niyetimiz yok. Şimdi silahlarınızın atıp giderseniz, hiç birinize bir şey olmayacak.”
Adamlar korkuyordu, askerlerin, polislerin gelip kendilerini kurtarmalarını bekliyordu. Bekliyorlardı ama beklediklerinin çoğu halkın içindeydi. Geç kalmış uyanma, çok güçlü olmuştu. Hem adamların, efendileri de, cansız yatıyordu. Adamlar tek tek silahlarını yere atmaya başladı ve atlarını taş kentin çıkışına doğru sürdü. Şimdi yerde iki cansız beden yatıyordu, neler olduğunu öğrenip gelen, Emniyet Amiri, sorgulayıcı gözlerle bakıyordu.
Bassin’in silahının ateş ettiği belliydi, ama diğer silah, sübyanı öldüren silah kimdeydi. Bassini dönüp dalkavuk arkadaşına baktı, aldığı altınları yere atmış, silahına bakıyordu ve durmadan aynı şeyleri tekrarlıyordu: “Özür Dilerim, beni affet.”

Emniyet Amirine kalsa, Bassini’yi ve diğerlerini hemen içeriye tıkardı; çünkü o da soylunun dalkavuklarındandı. Ama halk öyle bir ayaklanmıştı ki, herkes Emniyet binası önünde bekliyordu. Bassini, dalkavuk arkadaşı çıktı önce. Millet coşmuştu, şarkılar söylüyor, ağlıyorlardı. Sonra Nuvola ve babası, ardından da dadısı çıktı binadan. Bassini, Nuvola’nın elinden tutarak, babasına döndü:
“Bayım, galiba kızınızı bana vermekten başka bir çareniz yok.” dedi.Çaresi yoktu, kızını bırakıp, biran önce burada çıkmalıydı.

Nuvola’nın babası ve dadısı evlerine gitmek için yola çıkarken, halk şarkılar eşliğinde Bassini’yle, Nuvola’yı otele götürüyordu. Otelin önüne gelince, Belediye Başkanının arabası gelip kapının önünde durdu. Halkın sevdiği, yıllardır reislik yapan bir adamdı.
Başkan otel kapısına gelerek, halka döndü:
“Sizin önünüzde söz veriyorum, bu asil gence bir şey olmasına izin vermeyeceğim. Bizim üzerimizden karabulutları kaldıran bu gence, vereceklerimin yetersiz kalacağını biliyorum ama elimden geldiğince...”
“Teşekkürler bayım, ama biz sizden hiçbir şey istemiyoruz. Belki...”
“Hayır, senin istemene gerek yok. Ben vereceğim. Bu otelin sahipleri, oğullarının yasına giderken, arabalarının uçuruma devrilmesi sonucu öldüler. Yoksa günlerce burada kalamazdın...”
“Demek otelde kaldığımı biliyordunuz.”
“Evet, neyse bekle, bu otel artık Bay Bassini ve eşinindir. Ayrıca, babasının olan, ama ölünce belediye malı gösterilen tüm toprakları geri veriyorum.”
Halk ve Nuvola sevinçten şaşkına dönmüşlerdi. Ama daha bitmemişti:
“Ayrıca, babasını şehit gösterilip, yüksek bir tazminat alması içinde elimden geleni yapacağıma söz veriyorum.”
“Ben, ben ne diyeceği... Teşekkür ederim.”

Artık halk Bassini’yle barışmıştı, gençler onu örnek alıyor, yaşlılar onu ve babasını anlatıyordu. Toprağını ekmeye gelince, şehirde, topraktan anlayan ne kadar insan varsa yardım etti ona. Aslında yardıma ihtiyacı yoktu; çünkü otelinde kalan iki arkadaşı sürekli ona yardım ediyordu: Arabacı ve dalkavuk...

Yılların onlara ne getireceğini bilmiyorum ama umarım, Taş ve Yağmur Köprüsünde yaşadıkları aşkları, Aşk ve Yağmur Otelinde sonsuza dek sürsün. Hatta belki yeni bir hikayeye konu olur.

İlginizi Çekebilir

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Forum