Gizemli Erkek Beyni

#1
»GİZEMLİ ERKEK BEYNİNE YOLCULUK«

Sevgilinizin tuhaf davranışlarını anlamanın yolu, erkeklerin kadınlarınkinden oldukça farklı beyin yapılarını çözmekten geçiyor. İşte bilmeniz gerekenler…
Bazen sevgilinizin tipik erkek davranışları göstermesi (duygularını asla açıklamaması, çoraplarıyla futbol oynaması, seni hemen ararım deyip, iki saat sonra araması), sizi o kadar deli eder ki, boğazına sarılıp boğmak istersiniz, öyle değil mi? Onu öldürmeye teşebbüs etmeden önce şunu anlamalısınız: "Erkeklerin ilişki davranışları onların beyin bağlantılarına bağlı" diyor aile terapisti Pat Allen. Yani erkek erkektir diye kabul etmeli, sizinkinin diğerlerinden farklı davranmasını beklememelisiniz. Ancak yine de, düşünce mekanizmasını çözerek ilişkinizin daha uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz. İşte erkek beyninin sırları...

Konuşma Engeli

Erkeklerin neden kendilerini kadınlardan daha zor ifade ettiklerini düşündünüz mü? Çünkü erkek beyninde dille ilgili kısımda yüzde 12 daha az nöron olduğu var.

Beyin Yapısındaki Erkek Kadın Farklılıkları

Pat Allen'a göre, erkek ve kadın beyin yapısında son derece önemli yapısal faktörler var. Bu faktörler yüzünden erkekler kadınlardan farklı hisseder, düşünür ve davranırlar. İşte başlıca farklar:

* İlk önemli fark, "corpus callosum"un büyüklüğüdür. Beynin bu kısmı,
beynin sağ tarafı (duygu ve düşüncelerden sorumlu olan) ile beynin sol tarafı (dil ve mantıktan sorumlu olan) arasında bir köprü görevini üstlenir. Bazı uzmanlar, erkeklerin "corpus callosum"unun kadınlarınkinden daha ufak olduğunu iddia ediyorlar. Kadınlarda duygusal düşünceler, beynin sağ ve sol tarafı arasında erkeklere oranla çok daha hızlı bir şekilde iletilir. Erkeklerde ise bu hız daha düşüktür. İşte o yüzden erkekler duygularını dile getirmekte zorlanırlar.

* Erkekler bilgi, uyarı ve heyecanları kadınlara göre daha iyi gruplandırırlar. Onların bakış açısına göre bir partide güzel bir kadınla sohbet etmelerinin size olan duygularıyla hiç alakası yoktur. Hatta sizin bu tür "anlamsız kaprisler" yapmanızın sebebini bir türlü anlamazlar.

* Erkekler başarıya önem verirler, kadınlar ilişki kurmaya. İşyerinde erkek için iyi bir maaş, küçük bir odada oturmaktan daha önemlidir. Kadınlar içinse işyerindeki arkadaşlıklar da çok önemlidir.

* Erkeklerin beyni daha az detay fark eder, o yüzden saç kesiminizi fark etmediğinde ona boşuna kızmayın.

Erkekler Kadınlardan Daha Kolay Aşık Olurlar

Kadınlar severken kendilerini daha fazla kaybederler, erkekler ise ilk görüşte aşkta şampiyonlardır. "Erkekler görsel uyarıcılara karşı çok hassaslardır, o yüzden bir kadını beğendiklerinde, ona karşı çabucak duygular beslemeye başlarlar" diyor "Why We Love: The Nature and Chemistry of Romantic Love" (Neden Seviyoruz: Aşkın Doğası ve Kimyası) adlı kitabın yazarı antropoloji uzmanı Helen Fisher. Fisher'a göre, yakışıklı bir erkek gördüklerinde kadınlar şu şekilde düşünürler: "Ne yapıyor?" "Nerede yaşıyor?" "Düzgün davranıyor mu?" Erkeklerin düşünceleri ise şöyledir: Erkeklerin bu düşünce yapısı, soylarını sürdürme güdüsü yüzünden ortaya çıkmıştır. Mağara adamı çocuk doğurmaya uygun gördüğü kadınlara yönelmiştir hep. Günümüzde de bu davranış çok değişmedi aslında. Bir akşam telefon numaranızı isteyip, sonra tamamen ortadan kaybolan erkeklere mutlaka rastlamışsınızdır. Aramayacaksa niye aldı diye düşünmeyin. O, sizi o anda beğenmişti, fiziki görüntünüz gözünün önünden gittiğinde anında ipler kopar ve sizi unutur.

Erkekler Bağlılıklarını Kanıtlarlar

Sevgilinizin, duygularından neredeyse hiç bahsetmemesi sizi sinir ediyordur mutlaka. Ama daha önce dediğimiz gibi, erkeklerin iletişim becerileri, yapısal faktörlerden dolayı kısıtlıdır. Konuşma yeteneğini etkileyen östrojen hormonu kadınlarda daha fazla olduğundan, erkekler duygularını kelimelere dökmekte zorlanırlar.

Aynı zamanda, fiziksel aktiviteleri koordine eden testosteron hormonu erkeklerde daha fazladır, yani erkekler duygularını somut hareketlerle bağdaştırırlar. "Erkeklerde hareketler sözlüğü vardır" diyor "Brain Sex" (Beyin Seksi) adlı kitabında doktor Anne Moir. Erkekler duygularını hediyeler ve jestlerle (kapınızı açmak gibi) göstermeye çalışırlar. Sevgiliniz arabanıza benzin koyarsa, market alışverişinizi yaparsa veya paltonuzu tutarsa, sizi sevdiğini bilin.

Erkekler Liderliği Severler

Neredeyse iki kişilik yeri kaplayacak kadar bacaklarını açık tutan bir erkekle hiç yan yana oturdunuz mu? Bu aslında görgüsüzlük değil, erkeklerin içinde olan bir "alan kazanma arzusu".

"Erkekler üstünlük kurmak için yaratılmış" diyor Allen. Rekabet etmek, kontrol etmek ve fethetmek erkek beyninin başlıca arzularıdır. Bacakları ayrık oturmak bir güç gösterisidir. Bu şekilde üstünlük kurarlar, diğer erkekleri uzak mesafede tutarlar. Bu şekilde oturmanın bir başka anlamı da cinsel bakımdan meydan okumaktır. Onu daha net görebileceğiniz şekilde oturması size karşı bir gösteridir

Ancak Evlendikten Sonra Uslanırlar

Madem çok eşlilik erkeklerin doğasında var, neden çoğu evlenip başını bağlıyor demeyin, açıklama basit: Erkekler için kurallar önemlidir. İlişkiyi oldukça basit değerlendirdikleri için, evliliği bir kontrat gibi görürler. Nasıl ki bir kontratın maddelerine sadık kalınması gerekir, evlilikte de öyle, bazı şartlara bağlı kalmaları gerektiğini düşünürler. Aldatmak, kurallara uyma gücünü gösteremedikleri anlamına geldiği için, çoğu zaman rekabet duygusundan dolayı evliliklerini bozmamayı tercih ederler. Evlendikten sonra erkek eşini onunla aynı takımda görür, bu da ona güç verir. Yani, kadınlar kadar erkekler de ilişkide güvenlik arayışındadırlar. Acaba erkeklerle kadınlar aslında o kadar da farklı değiller mi?

Çok Eşlilik Erkeklerin Doğasında Vardır

Erkekler soylarını devam ettirmek için birden fazla kadınla birlikte olurlar. Biriyle birlikte olduktan sonra ondan daha kolay ayrılabildikleri için de sık sık partner değiştirirler (Oysa kadınlar biriyle cinsel ilişki yaşadıklarında ondan kolay kolay kopamazlar). "Orgazm sırasında yükselen 'oksitosin' seviyesi, kadınlarda günlerce yüksek kalabilir, bu da bağlılık beklentisi duymalarına yol açar. Erkeklerde 'oksitosin' aniden tavan yapıp, tekrar eski seviyesine döner. Yani, erkekler sek* sırasında kadınlar kadar kuvvetli duygusal bağlar geliştirmezler" diyor "What Could He Been Thinking?" (Ne Düşünüyor Olabilir?) adlı kitabında yazar ve terapist Michael Gurian.

İlginizi ÇekebilirKonu Maya. tarafından (02-07-2014 Saat 01:46 ) değiştirilmiştir.
#2
erkekler çok cinsler wala
paylaşım için tşkler


#3
Alıntı:
***MéRii***´isimli üyeden Alıntı
erkekler çok cinsler wala
paylaşım için tşkler
***MéRii***,

aynennn


#4
Çok doğru
'Ancak Evlendikten Sonra Uslanırlar ' evet gözümle şahit oldum. ama uslanmazsa ayvayı yediniz


#5
Alıntı:
Neredeyse iki kişilik yeri kaplayacak kadar bacaklarını açık tutan bir erkekle hiç yan yana oturdunuz mu? Bu aslında görgüsüzlük değil, erkeklerin içinde olan bir "alan kazanma arzusu".
waow bu tespite hayran olmamak elde değil.. çok güzel bi paylaşım..

bütün gerçekler açığa çıkmış.. teşekkürler..


#6
Rica ederim ark..


#7
"Erkekler görsel uyarıcılara karşı çok hassaslardır, o yüzden bir kadını beğendiklerinde, ona karşı çabucak duygular beslemeye başlarlar

Erkeklerin düşünceleri ise şöyledir: "Çok seksi." "Onu şimdi istiyorum."


Bir akşam telefon numaranızı isteyip, sonra tamamen ortadan kaybolan erkeklere mutlaka rastlamışsınızdır. Aramayacaksa niye aldı diye düşünmeyin. O, sizi o anda beğenmişti, fiziki görüntünüz gözünün önünden gittiğinde anında ipler kopar ve sizi unutur.
hepsi doğru ama en çok bunlara katılıyorum onların kafada farklı şeyler dönüyor


#8
teşekkürler de dediler


#9
hakikaten doğru ya. çok güzel anlatılmış.


#10
resmen kötüleme var burda yok %12 daha az nöron var falan


#11
çoğu doğru


#12
Mağara adamı benzetmesi iyiymiş.. Hayat fizyolojik ihtiyaçlardan ibaret değildir!


#13
Erkeklerin beynindeki gizem, bir kadın ismidir sadece, fazla düşünmeye gerek yok o yüzden. Aklanma yöntemleri de '' doğalarında olmasıdır. '' Ne kadar basit değil mi?


#14
haha erkekleri yerden yere vuran bir yazı olmuş bu ne alaka erkekler hep iyidir çok iyidirler :P


#15
Erkekler çok eziliyor.
Uyanın beyler.


#16
Sorun beyinlerindeymiş demekki bi suçları yok yani


#17
ne kadar kahvenin zarar olduğunu bildiğim halde içiyorsam bu da o kadar doğru bilgi ^^
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:17 .