Sokak Modası

#1
“Moda insanın kendine yakışanı giymesidir” veya “moda kendini tekrar eder” gibi klişeleri konuşa duralım bir de sokak modası diye bir hadise var. Peki nedir bu sokak modası?

Tasarımcıların her fırsatta “sokaktan ilham alıyorum” yada ”sokaktan besleniyorum” gibi konuşmalarına başladıkları bu sokaklardan tasarımcılar nasıl beslenir?Dünyada bir yaşam tarzı haline gelen ülkemizdeyse son yıllarda popülaritesinin tırmanışa geçtiği bu sokak modası aslında modaya protest bir hareket. Klişelerle sınırlanmaktan ve nasıl gözükmesi gerektiğinin söylenmesinden bunalan insanların isyanıdır sokak modası.İnsanlar bireyselliklerini sonuna kadar kullanarak istedikleri parçaları bir araya getirir ve sokaklara çıkarlar. Uyum, renk, tarz, biçim gibi kurallar yıkılır uyumsuzluktan bir ahenk oluşur. Fiyat da belirleyici unsur değildir 5 liraya alınan bir t-shirt, marka vintage çantanın yanında kullanılması son derece doğaldır.Sokak modasıyla haşır neşir olan insanlar kendi düşüncülerini, kendi tavrını, müzik zevkini, kültürel birikimini hayatta duruşunu yansıtır kıyafetlerine. Gerekirse o kıyafetlere kendini daha iyi yansıtabilmek için küçük dokunuşlarda bulunur. Yani herkes kendi kurallarını koyuyor. Oyunun en önemli kuralı az önce de belirttiğim gibi özgürlük ve bireysellik. Hatta sayıları az olsa da, işi daha ileri boyutlara vardırıp tüm duygu ve düşüncelerini kıyafetlerine yansıtıp kendilerini sanat eseri gibi kullananlar bile var.Trajikomik olan ise modaya protest olarak yaklaşan bu özgür ruhların modacıların esin kaynağı olmaları.Yani karşı durdukları şeyin tam da can damarını oluşturmaları.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:48 .