''Başını ayak altına alınca, yıldızların üstüne ayak basarsın...

''Başını ayak altına alınca, yıldızların üstüne ayak basarsın...''

• Bugün sevgiliyi gördüm, her ise, her güce tat veren, yapmasını kolaylaştıran o güzeli gördüm. 0, o kadar güzel, okadar nurluydu ki adeta Mustafa (s.a.v.)'in ruhu gibi göklere yükseliyordu.

"Fussilet Suresi'nin 41/11. ayetine isaret var: "Sonra duman halinde bulunan göğe yükseldi ve ona, yeryüzüne'İsteyerek varlığa gelin!' dedi. 'lsteyerek geldik.' dediler."

• Güneş, Hz. Mustafa'nın yüzünü gördü de utandı. Gök de gönül gibi yarıl-mıstı, parçalanmıştı. Suyun ve kara toprağın üstüne onun parıltısı vurmuştu da, bu yüzden su ile toprak, ateşten de daha fazla parlamıştı.

• "Göklere çıkmak istiyorum, lütfen bana merdiveni gösteriniz!" diye niyazda bulundum. Buyurdu ki: "Senin başın merdivendir. Başını ayak altına al, başına bas da yüksel!

Ayağını başının üstüne koymak demek, aklını ayak altına alıp, gönül yolu ile, aşk yolu ile Hakk'a yönelmektir. Mevlana bir Mesnevî beytinde;

"Mademki gökyüzünün damlanna çıktın, oralarda geziyorsun, artık merdiven aramak mana-sızdır, soguktur." diye buyurur Mevlana. Dîvan-ı başka bir beytinde de;
"Göklerin yolu, İçtedir, gönüldedir, sen aşk kanadını aç, aşk kanadı kuvvetli olursa merdiven arama derdi kalmaz." diye buyurur.

• Ayağını başının üstüne koyunca yıldızların üstüne ayak basarsın, nefsanî ar-zularını, şehveti yendiğin zaman havada yürürsün; haydi adımını at, ayağını havanın üstüne koy da yüksel!..

• Şehvetini ayak altına aldığın, nefsanî isteklerini yendiğin zaman göklerde havalarda sana yüzlerce yol belirir ve sen seher vaktinde yapılan dua gibi göklere yükselirsin."

İlginizi Çekebilir

Bir söz vardı, aklıma geldi bu başlığı okuyunca, "Menfaat sandalyeye benzer;başında taşırsan seni küçültür, ayağının altına alırsan yükseltir."
Hz. Yusuf'un dizisi de bitti bu arada (Kanal 7'de)
Teşekkür ederim güzel konun için.

Çok güzel bir söz Allah razı olsun...
Evet bitti ama inşaAllah mostafa zamani eşliğinde filmlerde izleyebiliriz vesselam

Çok güzel..

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Forum