Şifa Duâları

#1
Şifa Duâları

Hazret-i Âişe -radıyallahu anha-dan rivâyete göre Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- kendilerine bir hasta getirildiğinde şöyle duâ ederlerdi;


Şifa DuâlarıThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 940x167 and weights 10KB.Şifa Duâları"Bu hastalığı gider ey insanların Rabbi! Şifâ ver çünkü şifâ verici sensin. Senin vereceğin şifâdan başka şifâ yoktur. Öyle şifâ ver ki hiç bir hastalık bırakmasın." (8)

Yine Âişe -radıyallahu anhâ-dan rivâyete göre Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz kendisine bir hasta için şifâ bulmasına duâ taleb edildiği zaman:

Şifa DuâlarıThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 945x86 and weights 12KB.Şifa DuâlarıAllah'ın adiyle duâya başlarım. Bizim yerimizin toprağı birimizin tükrüğü ile hastamıza Allah'ın izniyle şifâ verir. " (9)İbn Abbas -radıyallahu anhümâ-dan rivâyete göre Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz'e bir hâtûn müracaat edip:
-Ya Resûlellah ben sar'a illetine dûçar oluyorum. Hem de sar'a hâlinde çılıyorum. Allah Teâlâya duâ ediniz ki bu illeti benden izâle eylesin dedi.
Resûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz kadına hitaben:
-Dilersen sabret bu illet mukabilinde sana cennet verilsin. Dilersen sıhhat ve afiyetin için Allah Teâlâya duâ edeyim buyurdu.
Sonra o hâtûn:
-Yâ Resûlallah böylece sabrederim. Yalnız sar'a hâlinde açılmamam için Allah teâlâ Hazretlerine duâ ediniz dedi.
Resûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz de o halinde açılmaması için duâ buyurdular. (10)
Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyururlardı:

Şifa DuâlarıThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 920x101 and weights 10KB.Şifa Duâları"Ağrıyan dişinin üzerine şehâdet parmağını koyup Yâsin-i şerîfin son tarafını nihayete kadar oku biiznillah teâlâ şifâ bulur." (11)

Şifa DuâlarıThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 949x288 and weights 22KB.Şifa Duâları"Sağ elini vücudunda rahatsız olduğun mahalle koyup yedi defa mesh eyle ve her meshde: "Hissettiğim bu hastalığın şerrinden Allah'ın izzetine ve kudretine sığınırım!" de. Biiznillah Teâlâ şifâ bulursun." (12)
Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz rahatsızlandıkları zaman onu Cibril tedavi eder ve: "Bismillah. Allah her hastalıkdan seni kurtarır ve şifâ verir hased etdiği zaman hasedcinin şerrinden muhafaza eder her nazarı değenin nazarından seni korur." derdi.
Peygamberimiz bir rahatsızlıkları olduğu zaman Muavvizeteyn sûrelerini okur kendi üzerine üfler ve onu eliyle üzerinden silerdi. Ve şöyle buyururlardı:
"Ey Rabbim! Beni kendi devan ile tedavi et bana kendi şifân ile şifâ ver ve beni kendi fazlınla Senden başkalarından müstağni kıl ve beni ezalarından uzak tut." (13)
"Henüz eceli gelmemiş bir hastayı ziyaret eden bir mü'min yedi defa:

Şifa DuâlarıThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 826x97 and weights 11KB.Şifa Duâları"Büyük Allah'dan büyük Arş'ın rabbi Allah'dan sana şifâ vermesini istiyorum!" derse muhakkak afiyet bulur." (14)


(8) Buhârî Merdâ20; Müslim Selâm46.Ebû Dâvud Tıbb 1819
(9) Buharî Tıbb 38; Müslim Selâm 54 Ebû Dâvud Tıbb 19.
(10)Tecrîd-i Sarîh Terc 12/64.
(11) el-Câmi'u's-Sağîr.
(12) Râmuzû'l-Ehâdîs 311 (İbn Hanbel Müsned'den).
(13) Râmüzû'l-ehâdîs 311 (Taberânî'den).
(14) Ebû Dâvud Cenâiz 8; Tirmizî Tıbb 32; İbn Hanbel Müsned 1/239.
İlginizi Çekebilir
 • Efendimizin DuaLarı.....
  ''Allahümme Atina fi'd-dünya hasene ve fi'l-ahireti hasene ve kına azabe'n-nar: (Allahım! dünyada da iyil...

 • Atatürk'ün Duaları...
  26 Ağustos 1922'de Topçu ateşimiz başladığı zaman Gazi Mustafa Kemal: ''YA RABBİ! SEN TÜRK ORDUSNU...

 • Namaz Sure ve Duaları...
  NAMAZ DUA VE SÛRELERİ linkleri tıklayarak dinleyebilirsiniz Sübhâneke Namazlarda ayakta iken okun...

 • Abdest Duaları...
  Abdest Duaları Abdeste başlarken önce niyet edilir, sonra eûzübesmele çekilir. Sonra da her bir âzay...

 • şifa duaları...
  (Bu hastaligi gider ey insanlarin Rabbi! Sifâ ver, çünkü sifâ verici sensin. Senin verecegin sifâdan bas...

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 13:47 .