Ya Baki Entel Baki (Ey Baki Sen Bakisin)

#1
Baki: Allahu Tealanın 99 ismi şeriflerinden biridir. Varlığının sonu olmayan demektir.

Bâki İsminin Anlamları :

Alah'ın varlığıYa Baki Entel Baki (Ey Baki Sen Bakisin) hiçbir yönden yokluğu kabul etmez.

OYa Baki Entel Baki (Ey Baki Sen Bakisin) varlığının başlangıcı ve sonu olmayan tek varlıktır.

AllahYa Baki Entel Baki (Ey Baki Sen Bakisin) kendi bekası ile Bâki'dir; varlıklar ise ancak onun varlıklarını devam ettirmesi ile var olabilmektedir.

Allah'ın baki olması demekYa Baki Entel Baki (Ey Baki Sen Bakisin) asla ölmeyen hayat sahibi ebedi varlık olması demektir.

Bütün varlıklar yok olacak; sadece O'nun varlığı devam edecektir.
(Yer) Üzerindeki herşey yok olucudur; Celal ve ikram sahibi olan Rabbinin yüzü (kendisi) baki kalacaktır. (Rahman SuresiYa Baki Entel Baki (Ey Baki Sen Bakisin) 26-27)


Kainat içinde bulunan tüm varlıkların bir sonu vardır. Bir insan doğarYa Baki Entel Baki (Ey Baki Sen Bakisin) yaşar ve dünyada sürdürdüğü sınırlı ömür sonucunda ölür. Bu sonYa Baki Entel Baki (Ey Baki Sen Bakisin) bütün insanlar için kaçınılmazdır. İnsanlar gibi bitkiler ve hayvanlar aleminin de yok oluşu kaçınılmazdır. Onlar da doğduktan bir süre sonra birer birer ölürler.. Canlı olan herşey hayatını tüketip toprağın altına girecek ve yok olacaktır.

Aynı şekilde cansız varlıkların da bir sonu vardır. ZamanYa Baki Entel Baki (Ey Baki Sen Bakisin) tümü üzerinde yıpratıcı etkisini gösterir. ÖrneğinYa Baki Entel Baki (Ey Baki Sen Bakisin) binlerce yıl önce ihtişam içinde yaşamış kavimlerden bugün yalnızca yıkıntıların geriye kaldığını görürüz.


Allah’u Teala: “(Halkı) Zulmediyorken yıkıma uğrattığımız nice ülkeler vardır kiYa Baki Entel Baki (Ey Baki Sen Bakisin) şimdi onların altları üstlerine gelmiş ıpıssız durmaktaYa Baki Entel Baki (Ey Baki Sen Bakisin) kullanılamaz durumdaki kuyuları (terkedilmiş bulunmakta)Ya Baki Entel Baki (Ey Baki Sen Bakisin) yüksek sarayları (çın çın ötmektedir)'' (Hac SuresiYa Baki Entel Baki (Ey Baki Sen Bakisin) 45)

ayetiyle bu gerçeğe dikkat çekmiştir. İşte tüm cansız varlıkların sonu da bu şekildedir.


İçinde yaşayan varlıkların bir sonu olduğu gibi kainatın da bir sonu vardır. Kainattaki tüm gökcisimleriYa Baki Entel Baki (Ey Baki Sen Bakisin) yıldızlarYa Baki Entel Baki (Ey Baki Sen Bakisin) güneşler bir gün enerjilerini tüketip yok olacaklardır. Veya Allah dilediği başka bir sebeple tüm kainatı yok edecekYa Baki Entel Baki (Ey Baki Sen Bakisin) kıyamet günü ile ilgili vaadini gerçekleştirecektir.


Görüldüğü gibi herşey sonludur; kainat daYa Baki Entel Baki (Ey Baki Sen Bakisin) yaratılmış tüm varlıklar da…

Allah ise yaratandır. Ve sonsuzluk yalnızca kendisine aittir.

OYa Baki Entel Baki (Ey Baki Sen Bakisin) insanlara Kuran’da şöyle seslenmektedir:

Size verilen her şeyYa Baki Entel Baki (Ey Baki Sen Bakisin) yalnızca dünya hayatının metaı ve süsüdür. Allah katında olan iseYa Baki Entel Baki (Ey Baki Sen Bakisin) daha hayırlı ve daha süreklidir. Yine deYa Baki Entel Baki (Ey Baki Sen Bakisin) akıllanmayacak mısınız? (Kasas SuresiYa Baki Entel Baki (Ey Baki Sen Bakisin) 60)


YA BAKİ ENTEL BAKİ:

Sen varsın ve Bakisin (Ey Baki Sen bakisin) anlamındadır. Allahu Teala'yı anmanın bir yoludur..''Ya baki entel Baki''diyrek Allah Teala zikredilir...


Resulullah s.a.v. Efendimiz:

‘Cennet Bahçelerine uğradığınızdaYa Baki Entel Baki (Ey Baki Sen Bakisin)oralardan çokça istifade edin’’buyurdu.Ashab-ı Kiram:’’Cennet bahçeleri neresidir’’diye sorduklarındaYa Baki Entel Baki (Ey Baki Sen Bakisin)Resulullah s.a.v. Efendimiz:’’ Zikir halkalarıdır’’ buyurdu.


Resulullah s.a.v. Efendimiz zikir halkası kuranlara:

‘’ Hangi topluluk sırf Allah için toplanıp Allah’ı zikrederse Görevli bir melek semadan onlara şöyle seslenir:’’Günahlarınız affedilmiş olarak kalkınYa Baki Entel Baki (Ey Baki Sen Bakisin)hiç şüphesiz günahlarınız iyiliğe çevrildi’’buyurur..


Zikir halkalarında bir zikir şekli bildirilmemiş olduğu içinYa Baki Entel Baki (Ey Baki Sen Bakisin)hangi zikir çekilse kabul edilir..


Nakşibendi büyükleri övülen zikir halkalarının faziletinden faydalanmak için; Hatme-i hacegan denilen zikir halkasında ‘’YA BAKİ ENTEL BAKİ’’ zikrini esas almış ve yüz yıllardır devam edegelmiştir.... Allah onlardan razı olsun..Şefaatlerine nail eylesin..


Kaynak: Arifler Yolunun Edepleri

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 14:31 .