Yaşadığı gibi ölmek

Yaşadığı gibi ölmek

İbni Abbâs (r.a.) hazretlerinden rivayet olundu: Buyurdular:

-"Cebrail Aleyhisselâm, Efendimiz (s.a.v.) hazretlerine geldi. Buyurdu:

-"Ey Muhammed (s.a.v.)Yaşadığı gibi ölmek Rabbin sana selâm ediyor ve (işin gerçeğini bildiği halde) buyuruyor ki:

-"Niye ben onu kederli ve üzüntülü görüyorum?" Efendimiz (s.a.v.) hazretleri buyurdular:

-"Ümmetim hakkında (düşündüm) kıyamet günü ümmetimin hâli ne olacak diye tefekkürüm uzadı (daldım)..." Cebrail Aleyhisselâm sordu:

-"Küfür ehli hakkında mı yoksa islâm ehli hakkında mı?" Efendimiz (s.a.v.) hazretleri buyurdular:

-"Lâ ilahe illAllah Muhammedür'-Rasûlüllah- Allâhtan başka ilâh yoktur. Muhammed (s.a.v.), Allah'ın rasûlüdürYaşadığı gibi ölmek" diyen hakkında..."

Cebrail Aleyhisselâm, Efendimiz (s.a.v.) hazretlerinin ellerinden tuttu. Onu "Benî Seleme" mezarlığına götürdü. Sonra Cebrail Aleyhisselâm, sağ kanadıyla bir mezara vurdu ve:

-"Allah'ın izniyle kalkYaşadığı gibi ölmek" buyurdu. Mezarda beyaz ve nurânî yüzlü bir adam;

-"Lâ ilahe illAllah Muhammedür'-Rasûlüllah- Allâhtan başka ilâh yoktur. Muhammed (s.a.v.), Allah'ın rasûlüdürYaşadığı gibi ölmek" diyerek me¬zarından kalktı. Sonra Cebrail Aleyhisselâm ona:

-"Mekânına dönYaşadığı gibi ölmek" buyurdu. O yine eskiden olduğu gibi mezarına döndü.

Sonra Cebrail Aleyhisseâm, sol kanadıyla bir mezarı vurdu.
Ve:

-"Allah'ın izniyle kalkYaşadığı gibi ölmek" buyurdu.

Mezardan siyah yüzlü ve gözleri gök (mavi) olan bir adam;

-"VayYaşadığı gibi ölmek Benim hasretimYaşadığı gibi ölmek Vay benim pişmanlığımYaşadığı gibi ölmek Yazıklar olsun banaYaşadığı gibi ölmek" diyerek kalktı. Cebrail Aleyhisselân ona da;

-"Mekânına dönYaşadığı gibi ölmek" dedi. O eskiden olduğu gibi mezarına döndü...."

Bu hadise üzerine Efendimiz (s.a.v.) hazretleri:

-"Yaşadığınız gibi ölürsünüz ve öldüğünüz gibi de diriltilirsinizYaşadığı gibi ölmek" buyurdular. Herkes işlemiş oldu iş üzere âkibette cân verip ölür.

(Câbir (r.a.)'dan rivayet olundu. Buyurdular: -"Efendimiz (s.a.v.) hazretlerinden işittim, diyorlardı: -"Her kul. öldüğü şey üzere diriltilir." Sahih-i Müslim: 5126,)

İlginizi Çekebilir

-"Yaşadığınız gibi ölürsünüz ve öldüğünüz gibi de diriltilirsinizYaşadığı gibi ölmek" buyurdular. Herkes işlemiş oldu iş üzere âkibette cân verip ölür.

Yarabbi sen bize aci..merhamet egle...

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Forum