Dikkat Edin...

Hani derler ya "GÜZELE BAKMAK SEVAPTIR" diye bence inanmayın.. Aslında güzele bakmak "HARAM - GÜNAH"... Dinimizce bir kıza bakmak haram bilirsiniz..Hatta sevgili kavramı yoktur bile... Örneğin yolda gidiyorsunuz ve bir kız gördünüz, çook güzel ve birazda açık hemen bakarız vay be diye.. Ama bilmeyiz ki günah işliyoruz.. Bizim gibi o kızda günah işliyor.. Eğer o kız karşıdan geliyor ve gördün ikinci sefere bakmaya yeltenmezsen günahı yoktur.. Ama ikinci defa bakıyorsan işte tüm gübahı alıyorsun..Birde bir kız gördün ve içinden onunla ilgili kötü birşey düşündün.. İşte buda zina ya giriyormuş.. Bunları sizinle paylaşmak istedim.. Ben artık yolda giderken kızlara bakmamaya çalışıyorum..hemen kafamı çevirip gözümü kapatıyorum. Ama sevdiğim bir kişiye herzaman bakıyorum.. Ha yaptığımda haram ama 10 kişinin günahını alacağıma 1 kişinin günahını alayım ... Evet arkadaşlar bunları sizinle paylaştıö çünkü hem kızlara hem erkeklere birer uyarı olsun.. Bunları bile bile günah ve zina yapmış olmayalım....

Arkadaşlar bunları büyüklerden duydum ayzdım.. Din hocalrından duydum ayzdım ve paylaşmak istedim...

İlginizi Çekebilir

Evet hakLısın .. T$kLer

teşekkürler arkadaşım bu bilgi için saolasın

rica ederim arkadşlarrr.....

paylaşımın için teşekkürler

burda hem kizlara hemde erkeklere dusuyor is. kizlar cok dikkat cekici goz alici toplum arasinda kendini fark ettiren kiyafetler giymeseler. erkeklerde bakmazlar heralde ama gittiktce bilincsiz bir toplum oldugumuz icin dinimizi bilmemek adina yani bunlar artik normal geliyor insallah herseyi anladigimizda vakit cok gec olmaz.

inşallah arkadşımm.. Yani artık toplum olartak dinimizin gereklerini yapmıyoruzz.. Umarım dediğin gibi olur ve herşeyi anladığımızda geç olmazz...

"güzele bakmak sevaptır"...yani çok göreceli bir kavram...ben başka yönden bakmak istiyorum....
Bakmak ve ya bakmak lar arasında fark ile...Elbet te Yüce Rabbim o gözleri güzel şeylere baktırılsınlar diye yarattı...Bir de elbette GÜZEL bakmak önemli olan...Güzel denilince neden bu nefs ler aklına hep kadın gelir...Kadın içinde aynı şey erkek için de geçerli olabilir...Aslında sözü haram a ve ya şevhani arzular uyandıracak ve ya Allah ı unutturacak şeylere bakmak olarak anlayalım...Mahrem e bakmak, geçerken pencereden evin içine bakmak vs.vs... Bir güzelliğe kul olsun, başka bir şey ebakıp yaradanı övmek yücelemek ibadettir ayrıca...Ama offşş şeklinde değil tabi...Ayrıva göze ilk balış için haram yoktur, o kalbi karatan isteklerle tekrar tekrar dönüp bakmakta beyis vardır....Gözlerinizin güzel olan şeylere rahmani güzellikle bakmasını diliyorum...

sağol arkadşım zaten güzel derken buradaki anlam " kadın ve erkek" yani diğer güzelliklere elbet bakılır.. onlar bizim kalbimizi neşelendiren güzelliklerrr.. Yorumun için teşekürlerr...

"zaten" içeriği iyi ifade edilmiş se zaten oluyor dostum...Bazı konular (hele Allah ve resulu üzere konuşurken çok dikkatli olunmalıdır ya?)rivayetten öte irdelenilmiş, daha iyi incelinmiş hali ile fikre ve zihne (hele bilmeyenler için) çok dikkatli emin olunmuş, deneme edilmiş sonucu ile verilmesi çok daha doğru olur istenen amaca hakken ulaşılması, ulaştırması adına!....
Rivayetten öte ilmi ile ilimlenmeni temenni ile teşekkür ederim; cevabi yazın için...Manevi ve ilahi anlam da yayınlarının devamı nı diler saygılar sunarım kardeşim...
HazaN

GÜZELE BAKMAK SEVAPTIR
bu söz eskiden gelen bir sözdür ve bunu anlamı derindir günümüzde kızlarmış efendim yok başka birşeymiş vs bunlar değildir.Burdaki kasıt güzel olan bir hüdavendigarın yüzüdür.ki onu herkes göremez yani bu deyim ordan gelir nerdeeeeeeen nereye acizane böyle biliyorum neyse kalın sağlıcakla...

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Forum