Citrus limon - Limon

#1
Citrus limon - Limon

Her zaman yeşil, dağınık tepeli 7-8 metre boylanabilen bir ağaçtır. Ana vatanının Hindistan'ın kuzeybatı kesimi olduğu sanılmakta, yüzyıllardır Güneybatı Asya'da ve Anadolu'da yetiştirilmektedir. 12. yüzyılda Araplar tarafından İspanya'ya götürülmüş, oradan tüm Güney Avrupa'ya yayılmıştır. Bugün dünyanın bütün ılıman yörelerinde yetiştirilmektedir. Türkiye'de Akdeniz ve Güney Ege kıyılarında yetiştirilir. Koyu gri renkli gövde çatlaksızdır. İleri yaşlarda sığ çatlaklar oluşabilir. 30-40 cm. çap yapabilir.

6-15 cm. boyunda, 2,5-7 cm. genişliğindeki kalın, oval yapraklar sivri uçlu, düz kenarlı ya da çok sığ, düzensiz dişlidir. Üst yüzü mat koyu yeşil, alt yüzü mat sarı yeşil, her iki yüzüde tüysüzdür. Taze ve uçtaki yapraklar morumsudur. Yaprak sapı 1-2 cm. boyundadır. Çok güzel ve keskin kokuludur, yapraklarından ve meyve kabuğundan limon esansı elde edilir. Meyveler önceleri yeşil, olgunlukta sarı renkte, 4-7 cm. çapında, 7-12 cm. uzunluğunda sivri uçlu yumurta biçimindedir. Pürtüklü dış kabuk aromalı ve alkollüdür. Meyve 8-10 adet dilimden oluşur. Çekirdekler 5-10 mm. boyundadır. Etli kısım bol sulu ve ekşidir. Kış başında olgunlaşır. Dayanıklıdır, C vitamini bakımından zengindir. Beyaz renkli iç kabuğundan ilaç elde edilir. 1-2,5 cm. boyundaki çiçeğin 5 adet kalın beyaz taç yaprağı bulunur, taç yaprakların dışı çoğu zaman mor ya da pembemsidir. 15-25 adet erkek organın kalın filamentleri beyaz, anterleri koyu sarı renktedir. Dişi organ tepeciği (stigma) 2-4 mm. genişlikte, yapışkan ve sarı renktedir. Mart, nisan aylarında açar, güzel kokuludur.

İlginizi Çekebilir
 • Limon.....
  Ennnnn sevdiğim yiyeceklerden birinci sırada olanı. Bayılırım limona günde en az bir tane yerim. :D E...

 • Citrus trifoliata - Üç Yapraklı Limon...
  Citrus trifoliata - Üç Yapraklı Limon Kışın yaprağını döken, 2-3 metre boyunda bir çalı ya da g...

 • Limon...
  Limon (lemon) : Limonağacının açık sarı renkli, yumurta biçiminde, kabuğu güzel kokulu, suyu ek...

 • Limon kuraßiyesi...
  Malzemeler: 1 adet Limon 1 paket kabartma tozu 2,5 su bardağı un yarım bardak şeker 5 çorba kaşığ...

 • LİMON KIZ...
  Bir zamanlar bir ülkede yaşayan bir oğlan varmış.Bu oğlan çok fakirmiş birde padişahın kızı varm...

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 08:22 .