Psikoterapi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

#1
Psikoterapi Nedir?

Günümüzde, psikoterapi’nin otuza yakın yorum ve tarifi vardır. Her tarifin kendine özgü doğru yanları bulunmaktadır. Psikoterapi’nin ne olmadığını açıklamadan önce, çoğunluk tarafından kabul gören tarifini özetleyeyim: Psikoterapi ruhsal sorunların psikoloji bilimi ve tekniğiyle sağaltım sürecidir. Bir başka deyişle: Belirli psikolojik tekniklerle, psikoterapi eğitimi görmüş uzman terapistlerin, kişide görülen ruhsal bozuklukların veya kişilik sapmalarının sağaltımıdır.

Eğer ruhsal sorunlar ya da davranış bozuklukları, şahsın kendi öz çabası veya çevresinin yardımıyla çözülemiyorsa, bu şahıs psikoterapi yardımına gereksim duyuyor demektir. Bu konumdaki şahıslar, ne kadar erken bir psikiyatra daha doğrusu bir psikoterapiste müracaat ederlerse sorunlarını o kadar kısa zamanda çözebilirler.

İlginizi Çekebilir


#2
Psikoterapi ne değildir?

Son zamanlarda psikoterapi kavramı, doktorlarla, psikiyatrlarla ya da psikologlarla yapılan konuşmalarmış gibi bir takım yanlış anlamlarda kullanılır oldu.
Psikoterapi, bir sorun karşısında ruhsal davranış bozukluğu ya da ruhsal endişeleri azaltmak değildir. Psikoterapi, kişinin insanlarla ilişkilerinde ruhsal ve kişilik gelişimini tamamlayıp, kişinin benzer sorunlarla karşılaştığı ve ruhsal sıkıntı veren durumları, psikiyatrist yardımı olmaksızın, kendi kendine çözümlemeyi öğrenme sürecidir.
Psikoterapi, başkasına nasihat, yardım veya teselli dolu moral verici konuşmalar ya da "haklısın" deyip destek vermek değildir. Eğer doktor, hastanın sorununu hastaya çözdürmek yerine kendisi çözerse, zor durumlarda kendi sorununu çözmeyi öğrenemeyen hastayı kendine bağımlı kıldığından, ona psikoterapi uygulamamıştır.
Psikoterapide amaç, hastanın nörotik kişilik bozukluğunu hastaya buldurup, bunu düzeltmesini öğretmektir.
Psikoterapist olmak için bir eğitim gerekli midir? Evet. Psikoterapi, her şeyden önce, psikoterapistin kendi üzerinde kendi kişiliğini incelemesiyle öğrenilmeye başlanır. Psikoterapi eğitimi Avrupa’da yasalarca belirlenmiştir. Bunun için, tıp, psikoloji, sosyoloji vb. mezunlar, psikoterapist yetiştiren özel enstitülerde yaklaşık 4-5 yıl eğitim görüp, sınavını vererek o enstitüden o daldaki psikoterapist unvanını alır. Psikoterapistin özel eğitim görmesi, kendisinin eğitimi için bizzat psikoterapiden geçmesi gerekir. Kısaca psikiyatri, tıbbın bir ihtisas/uzmanlık dalıdır. Her doktor ya da psikiyatr psikoterapiye ilgi duymak ve psikoterapi eğitimini alarak psikoterapi yapmak durumunda değildir. İlaçla tedavi ve kısa öğütler veren psikiyatrların yaptığı konuşmalar, yukarıda da anlatıldığı gibi, psikoterapi olarak değerlendirilmemelidir.
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 12:51 .