Xp üzerinde bazı çözümler

#1
Xp üzerinde bazı çözümler


WİNDOWS XP DURUM ÇUBUĞU


Windows XP kullananlar bilirler, explorer için olan durum çubuğu (status bar) sürekli olarak kaybolur ve her seferinde yeniden görünür yapmamıza rağmen yine de explorer'i yeniden başlattığımızda kaybolmuş buluruz. Eğer bu durumun önüne geçmek istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.
- Sadece bir tane explorer penceresi açık iken menüden 'View - Status Bar' diyerek durum çubuğunu gözükür yapıyoruz.
- CTRL tuşuna basılı tutarken köşedeki kapama tuşuna basarak expolorer'ı kapatıyoruz.
- Daha sonra Windows Explorer'ı açıyoruz (Start - Programs - Accessories - Windows Explorer)
- 'View - Status Bar' diyerek durum çubuğunu görünür yapıyoruz.
- 'Tools - Folder Options - View' tabından 'Apply to all folders' tuşuna basarak bu özelliğin tüm dizinlere uygulanmasını söylüyoruz.
Ok dedikten sonra işlem tamamlanmış oluyor.
Ufak da olsa sinir bir durumu ortadan kaldırmış olmanın zevkini duymanızı hissedebiliyorum Smile İyi çalışmalar ...

HİBERNATE KULLANIMI
Hibernate modunu sorunsuz olarak kullanabilmeniz için sistemizdeki bütün donanımlar
ACPI uyumlu ve sürücüleri de WHQL sertifikalı olmalı. Buna rağmen Hibernate modu eskisi gibi çalışmıyorsa bunun sebebi bu moda geçerken oluşturulan ve daha sonra da sistem açılırken sistemi eski haline getirmek için tekrar kullanılan, sabit diskinizin ana dizininde gizli halde bulunan hiberfil.sys adlı dosyadaki bir aksaklık olabilir. Bu dosyanın büyüklüğü RAM miktarınıza eşittir ve bu dosyada RAMinizin bir kopyası saklanır. Bu dosya Hibernate moduna her geçildiğinde güncellenir ama bu dosyada bir hata oluşursa eskisi gibi güncellenemez ve sürekli hataya sebep olur. Önce Hibernate modunu iptal edin ve daha sonra da bu dosya silinmezse kendiniz silin. Hibernate modunu tekrar aktif hale getirip eskisi gibi kullanabilirsiniz artık.
SCANDİSK İLE İLGİLİ BİRAZ BİLGİ
Eğer sisteminiz kapanırken bir hata oluştuysa ya siz Scandiski çalıştırmak istediyseniz Windows bir sonraki açılışında Scandiski çalıştırır ama çalıştırmadan önce on saniye bekler ve bu sürede bir tuşa basarak Scandiskin çalışmasını iptal edebilirsiniz.
Bu süreyi kısaltmak için komut satırını açın ve CHKNTFS/T:4 yazın. 4 yerine saniye cinsinden istediğiniz başka bir değeri de yazabilirsiniz. Diğer seçenekleri de CHKNTFS/? yazarak görebilirsiniz.
SİSTEM RESETLEMESİNE BİR ÖNLEM
Windows XP bir sistem hatası oluştuğunda kendini otomatik olarak baştan başlatır. Bu durum hatanın kaynağını öğrenip üstüne gitmek isteyen kullanıcıların pek de hoşuna gitmez. Bunu engellemek için System Properties/Advanced/Startup and Recovery bölümündeki Settings düğmesine tıklayın ve açılan sayfada System failure altındaki seçeneklerden Automatically restart yazanı iptal edin. Böylece Windows baştan başlamak yerine hepimizin alışık olduğu o meşhur mavi ekranı getirir karşınıza sorun hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
MESSENGER A ÖZEL
Çoğu kişinin kullanmadığı MS Messenger görev çubuğuna yerleşiyor ve sinir bozucu bir
şekilde Program Ekle/Kaldır bölümünden kaldıramıyorsunuz. Her sistemi açışınızda görev
çubuğuna yerleşen MSN Messenger'dan kurtulmanın bir yolu var:
Başlat--> Çalıştır.
Ekrana gelen kutucuğa:
RunDll32 advpack.dll,LaunchINFSection %windir INFmsmsgs.inf,BLC.Remove
yazın.
Her zaman tanıdık gelen Ağ Problemi
Windows 2000'de ağ'a üzerindeki sürücülere bakacakken, sebebsiz yere Scheduled Tasks'a
( Zamanlanmış Görevler) bakılıyordu. Bu sorun Windows XP'de de devam ediyor. Bu sorunu
çözmek için aşağıdaki işlemleri yapın. Bu işlem ile birlikte network iletişiminde hızlanma
da olacak.
1. Regedit'i açın. ( Başlat - Çalıştır - Regedit )
2. HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/Current Version/Explorer/RemoteComputer/NameSpace
yolunu bulun.
3. {D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF} isimli anahtarı bulun.
4. Bu anahtara sağ tuş tıklayın ve silin.
PROBLEMLERİN EN BÜYÜGÜ
Windows XP ve 2000 standart olarak ACPI modunda kurulurlar ve kartlara da kaynakları bu şekilde dağıtırlar. Kimi kullanıcılar için bu bir çakışma gibi görünse de bu durum normaldir ve çakışmadan çok bir paylaşma olarak algılanmalıdır. Problem yaşayanlar olsa da çoğu zaman kaynaklar problemsiz paylaşılır ve kartlar genelde IRQ9`u kullanırlar, bazen de IRQ11`i. Bu tek başına kullanılan IRQ aslında 15`ten sonraki 255 adet sanal IRQ için bir köPage Rankingüdür ve bu sanal IRQlar özellikle de çok işlemcili sistemler için gereklidir.
Anakartınızın veya diğer kartlarınızın BIOS`larında ya da sürücülerinde ACPI desteği ile ilgili sorunlar varsa ACPI düzgün olarak çalışmayabilir ve bu da sisteminizde sorunlara sebep olabilir. Kartlarınızın ACPI desteği sorunsuz olsa bile bazı durumlarda ACPI sorunsuz olarak çalışmayabilir ve sisteminizin stabilitesi bozulabilir. Bu durumda kartlarınızı söküp BIOS`unuzu resetledikten sonra (bu işlem BIOS`taki IRQ dizilim tablosunun sıfırlanması için gerekli) kartlarınızı teker teker değişik slotlarda deneyerek sorunsuz çalışan bir kombinasyon keşfetmeniz gerekebilir. Anakart kitapçığınızdan hangi PCI slotlarının aynı kaynakları paylaştığını öğrenerek sorun çıkaran kartları farklı kaynaklar kullanan bağımsız slotlara takmayı deneyebilirsiniz. Bu yöntem işe yaramazsa ya da bunlarla uğraşmak istemezseniz sisteminizi eski APM modunda çalıştırabilirsiniz. Bunu yapmak için:
1. Kurulum CDsini kullanarak sistemi açın ve kurlum seçeneklerinden Upgrede`i seçin.
2. Setup is inspecting your computer's hardware configuration yazan ekran geldiğinde F5 tuşuna basın ve seçeneklerden Standart PC olanı seçip kuruluma devam edin.
Bu yöntemle yüklü programlarınızı ve bilgilerinizi kaybetmeyeceksiniz. System Properties kısmından System için olan sürücüyü değiştirerek de aynı şeyi yapabilirsiniz ama bu durumda Windows donanım değişikliklerini tam olarak algılayamayıp (ACPI ve APM modlarında kaynakların tabloları farklıdır) büyük ihtimalle sisteminizin çökmesine neden olacaktır.
Sisteminizi yeniden başlattığınızda sorun çözülecektir.

FLASH 6.0 YÜKLEME VE ÇALIŞTIRMADAKİ SORUNLAR
Windows XP kullanıcılarının bir kısmının karşılaştığı bu sorun ciddi sayılabilir. Macromedia Flash Player 6.0'ın yüklenmemesinden dolayı, flash animasyonlar içieren sitelerdeki Flash animasyonların bazıları ya hiç görüntülenmiyor, ya da çok geç görüntüleniyor. Flash Player 6.0 öncesi için optimize edilmiş flash animasyonlarında sorun çıkmıyor fakat güncel WWW sitelerde hep yeni flash animasyonlar kullanılıyor.
Bu sorunun sebebi, Windows XP. Windows XP ile varsayılan olarak Flash Player 5.0 geliyor. Ve Flash Player'ı kontrol eden dosya (swflash.ocx) işletim sistemi tarafından korunuyor ve Macromedia'nın sitesinden Macromedia Flash Player 6.0'ı yüklemeye çalıştığınızda yüklenme onayı isteyen pencere çıkmıyor ve yükleniyor gözükmesine rağmen, Flash Player 6.0 hiç bir zaman yüklenmiyor. Bu soruna çözüm bulmak için birkaç işlem yapmak gerekiyor. Şu adımları takip edin:
Başlat -> Ara. Arama kutucuğuna flash.ocx yazın ve aratın. Karşınıza 3 adet dosya gelecek. 2 tane flash.ocx dosyası ve bir tane swflash.ocx dosyası. Bu 3 dosyayı da silin. Ya da buraya tıklayarak çekeceğiniz dosya buişi otomatik olarak yapacaktır.
Başlat -> Ara. Arama kutucuğuna swflash.ini yazın ve bulunan dosyayı silin.
Bu işlemleri yaptıktan sonra sisteminizi yeniden başlatın. Yeniden başlattıktan sonra Macromedia'nın sitesinden Flash Player'ı yükleyebilirsiniz.
Eğer sorun bundan kaynaklanmıyorsa, sisteminizde bulunan pop-up ya da banner engelleyici programlar, flash animasyonların gösterimini engelliyor olabilir. Bu tarz programların özelliklerine girerek Animasyonları engelle gibi ayar bulunuyorsa, bunu iptal etmek işe yarayacaktır.


OYUNCULARA BİR ÖNERİ
Eğer yaptığınız bütün ayarlara rağmen OpenGL modunda oyunlar klavye ve fare komutlarınıza yavaş tepki veriyorsa bunun sebebi DirectSound olabilir. Özellikle bir ara sıkça kullanılan Creative Vibra128 ses kartlarını Windows XP`de çalıştırırken DirectSound zaman zaman sorun çıkarabiliyor. Öncelikle sürücü güncellemesi yapmayı deneyin, işe yaramazsa sorunu çözmek için Sound Acceleration seçeneğini iptal etmeniz gerekebilir. Bunun için:
1. Start/Run`a bastığınızda açılan pencereye dxdiag.exe yazıp entera basarak DirectX Diagnostic Tool programını çalıştırın.
2. Sound bölümüne gelip Sound Acceleration seçeneğini iptal edin.

İkinci işletim siseminden sıkılanlara bir çözüm
Boot Manager'ı düzenleyelim: Öncelikle boot.ini gizli bir dosya olduğu için görebilmemiz için şu adımları takip edin. Explorer�rı açın, daha sonra Araçlar -> Klasör seçenekleri -> Görünüm'e gelin. Gizli dosya ve klasörleri göster seçeneğini işaretledikten sonra tamam diyerek çıkın. Artık boot.ini görebilirsiniz.
C sürücünüzde ki boot.ini dosyasını açmak için Not defteri yada başka bir text editörü kullanın. Sisteminizde hem Win98 hem de WinXP olduğunu varsayalım buna göre boot.ini dosyanızın içeriği buna benzer olacaktır.
[boot loader] timeout=30 default=C: [operating systems] C:=Microsoft Windows multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)WINDOWS=Microso ft Windows XP Professional /fastdetect
*timeout=30* -->Boot menünün ekranda kaç saniye kalacağını gösteriyor
default=C: -->Default olarak seçili işletim sistemi Aşağıdakiler ise Boot Menüde bulunan işletim sistemleri seçenekleri C:=Microsoft Windows multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)WINDOWS=Microso ft Windows XP Professional /fastdetect
Şimdi biz C'de Win98'i kaldıcağımızı ve sadece WinXP kullanacağızı düşünelim. Buna göre boot menü aşağıdaki gibi olacaktır.
[boot loader] timeout=0 default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)WINDOWS [operating systems] multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)WINDOWS=Microso ft Windows XP Professional /fastdetect
timeout=0 yapmamın nedeni nasıl olsa seçecek başka işletim sistemi yok
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)WINDOWS ise D sürücümüzdeki WinXP'nin yol tanımı Böylece boot menü düzenleme işlemimiz tamam oluyor.
2-)Yer açmak için dosyaları kaldıralım. Eğer Windows98, primary bölümde olmasaydı rahatça formatlayabilirdik ama WinXP'nin boot işlemi için gerekli bazı önemli dosyaları bu bölümde (C'de) yer aldığı için klasörleri silerek yer açmamız gerekecektir. Bu işlemi WinXP altında yaptığımız için C sürücüsünde bulunan Windows 98'in Windows klasörünü,program files'ı vs. silerek yer açabiliriz. Bu işlemler sonucunda tek işletim sistemine sahip olup böylelikle yer sorunumuzuda halletmiş olacağız.


İNTERNET HIZ SINIRLANDIRMASINI KALDIRMAK
Dikkat !! Sadece Windows Xp professional için Windows xp prof. sadece 80 % internet hızını kullanıyor. İnternetinizin hızını 20 % coğalta bilirsiniz.
Bunun için : Başlat >çalıştır >gpedit.msc > bilgisayar yapılandırıcısı > yönetim şablonları > ağ > Qus paket zamanlayıcısı > ayarlanabilen bant genişliğini sınırla > etkin > bant genişlik sınırı = 0 > uygula > tamam yapmanız yeterli. Xp üzerinde bazı çözümler
MICROSOFT BİLGİ SORGULAMASINI KAPATMAK : XP
Hoş değil: Bilgisayarınızla her internete bağlandığınızda sisteminiz Microsoft tarafından sorgulanır.Bu işlem sistem kayıt defterindeki RegDone değeri 1 e ayarlanmadığı sürece
böyle devam eder .
Windows Updatesırasında bilgisayarınızla ilgili tam olarak hangi bilgilerinkarşıya gönderildiğini ise sadece Microsoft bilmektedir. Eğer bilgisayarınızla ilgili bilgilere bakılmasını istemiyorsanız: sistem kayıt defteri düzenleyicisini açın.
HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindowsNTCurren tVersion altında RegDone değerine çift tıklayın Çıkan kutuya 1 değerini girin.
...Ve bazı ipuçları...
1. MSN Messenger'ı kapatmak:
Windows Messenger, Windows XP ile beraber masaüstünüze girdi. Program ekranın sağ alt köşesinde görev çubuğuna yerleşiyor ve konuşma balonları yardımıyla devamlı olarak bir kullanıcı hesabı açmanızı istiyor. Ancak bu çok uzun sürmeyecek!
İPUCU: Bu sohbet aracının tacizlerinden basit bir şekilde kurtulabilirsiniz. Bunun için Başlat menüsündeki Tüm Programlar/ Windows Messenger komutunu çalıştırın. Bu sayede söz konusu sohbet istemcisi ekrana gelecektir. Ekrana gelen pencere üzerindeki hesap açma sorusuna olumsuz yanıt verin. Şimdi program ana penceresindeki Araçlar/Seçenekler komutunu çalıştırın ve Tercihler kartını aktif hale getirin. Genel başlığı altında bulunan ilk iki seçenekteki işaretleri kaldırın. Böylece Messenger'ın çalışmasını engelleyebilirsiniz. Ancak isterseniz Messenger'ı sisteminizden komple kaldırabilirsiniz. Bu aracı nasıl kaldıracağınızı ve istemediğiniz diğer Windows donatılarını da sabit diskinizden nasıl temizleyebileceğinizi 7.Maddedeki İstenmeyen Windows XP bileşenlerini kaldırmak ipucundan öğrenebilirsiniz.
2. Disk Temizleme'nin kendi kendine çalışmasına son:
XP, disk temizleme sihirbazını kullanımınıza sunuyor. Ancak bu sihirbaz, oldukça zaman alan birleştirme aracını, genellikle kullanıcı açısından uygun olmayan zamanlarda çalıştırıyor. Artık bu sihirbaz sizin çalışmanızı etkileyemeyecek.
İPUCU: Başlat menüsündeki Çalıştır komutunu çalıştırın ve Aç kutusuna regedit yazdıktan sonra Tamam düğmesine tıklayın. Bunun sonucunda ekrana gelen penceredeki
HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentV ersionExplorerMyComputercleanuppath anahtarı altında bulunan (Varsayılan) öğesine iki kere tıklayın. Dize Düzenle penceresindeki Değer Verisi satırında bulunan %SystemRoot%system32cleanmgr.exe /D %c değerini silin. Yaptığınız değişikliği Tamam düğmesine tıklayarak onayladığınız andan itibaren program bir daha sizi rahatsız etmeyecektir.
3. İstenmeyen XP bileşenlerini kaldırmak:
Windows XP'nin kullanışlı donatılara sahip olması güzel bir ayrıcalıktır. Ancak kullanıcının işletim sisteminin kurulumu esnasında hangilerinin yüklenmeyeceğine karar verebilmesi çok daha güzel olurdu.
İPUCU: Kurulum esnasında standart olarak yüklenen araçları sonradan silme şansına sahipsiniz. Bunun için ilk olarak C:WINDOWSINF klasörünü açın. Şayet söz konusu klasörü gezgin penceresinde göremiyorsanız, Araçlar/Klasör Seçenekleri komutunu çalıştırın ve Görünüm kartı üzerinde bulunan Gizli dosya ve klasörleri göster seçeneğini etkinleştirin. Bu klasör içerisinde bulunan SYSOC.INF dosyasını bir metin editörü yardımıyla açın ve her satırdaki hide sözcüğünü sildikten sonra dosyayı tekrar kaydedin. Daha sonra Başlat/Denetim Masası/Program Ekle/Kaldır penceresindeki Windows Bileşenlerini Ekle/Kaldır düğmesine tıklayarak istediğiniz bileşenleri rahatlıkla kaldırabilirsiniz.
4. Hata bildirimini engellemek:
XP, bir program kilitlenecek olursa, NT'den tanıdığımız Dr. Watson hata raporcusunu otomatik olarak çalıştırır. Ancak bu araç önceki versiyonundan farklı olarak her seferinde hafızanın bir kopyasını da Microsoft'a göndermek istiyor.
İPUCU: Başlat/Denetim Masası penceresinde, Performans ve Bakım bağlantısı altında bulunan Sistem üzerine tıklayın. Ekrana gelen pencere üzerinde bulunan Hata Bildirimi düğmesine tıklayın. Daha sonra Hata bildirimini devre dışı bırak seçeneğini işaretleyin ve Önemli hata oluştuğunda bana bildir seçeneğindeki işareti kaldırın.
5. Düşük sabitdisk alanı mesajını engellemek:
Sabit diskiniz üzerindeki boş alan oranı düşecek olursa, XP devamlı olarak diskinizi temizlemenizi isteyecektir.
İPUCU: Tabii ki bu isteği de engelleyebilirsiniz. Bunun için Kayıt Defteri Düzenleyicisini daha önce anlatıldığı şekilde çalıştırın ve HKEY_CURRENT_USER SoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesExpl orer anahtarını aktif hale getirin. Farenin sağ düğmesini kullanarak pencerenin sağ tarafındaki boş bir alana tıklayın ve bunun sonucunda ekrana gelen nesne menüsündeki Yeni/DWORD Değeri komutunu kullanarak yeni bir değer oluşturun. Bu yeni öğeye isim olarak NoLowDiskSpaceChecks girin ve üzerine iki kere tıklayarak değer verisini 1 olarak değiştirin. Kayıt Defteri Düzenleyicisini kapatın ve bilgisayarı yeniden başlatın.
6. Paylaşımları Bilgisayarımdan kaldırmak:
Bilgisayarımdaki paylaşım listesine isteyenler rahatlıkla ulaşabilirler. Bu liste ne kadar uzunsa o kadar karmaşık görünür.
İPUCU: Paylaşım simgelerini rahatlıkla silebilirsiniz. Bunun için ilk olarak Kayıt Defteri Düzenleyicisini çalıştırın. Ekrana gelen pencere üzerindeki HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentV ersionExplorer MyComputerNameSpaceDelegateFolders anahtarını aktif hale getirin ve hemen altındaki {59031a47-3f72-44a7-89c5-5595fe6b30ee} öğesini silin. Windows XP'yi yeniden başlattıktan sonra paylaşım simgeleri artık Bilgisayarım penceresinde görünmeyeceklerdir.
7. Fazladan Memory:
Windows XP kullandığınız ya da kullanmakta olduğunuz programların .dil (dynamic link libraries) dosyalarını belirli bir zaman dilimi içerisinde hafızasında tutar. Bu özelliği kapatarak birazcık hafızaya sahip olabiliriz. Bunu gerçekleştirmek için; HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentV ersionExplorer anahtarına gidin, burada yeni bir DWORD değeri oluşturun (sağ tıklayıp new > DWORD value) bu DWORD değerinin adını AlwaysUnloadDll yapın ve değerini 1 yapın. Windows XP'yi yeniden başlattığınızda yapılan değişiklikler aktif olacaktır.
8. Boot Dosyalarıyla Açılışı Hızlandırın:
Regedit'e girip HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftDfrgBootOptimiz eFunction anahtarına gidin, burada Enable adındaki string anahtarı bulun ve değerini Y yapın. Bu açılış zamanını hızlandırma da yardım edecektir.
9. Windows XP'yi Hızdan Uçurun:
Windows XP'nin yavaş çalıştığını düşünüyor ve hızlandırmak istiyor olabilirsiniz, işte size ilaç olacak bir ayar. Regedit'e girip HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlPr iorityControl anahtarına gidin, burada sağ tıklayıp new > DWORD value deyin isim olarak ta IRQ8Priority deyin ve değerini 1 yapın.
10. Shared Document'i Kaldırın:
My Computerdan Shared Document klasörünü kaldırmak için Regedit'e girip; HKEY_ LOCAL_MACHINESOFTWARE/
Microsoft/Windows/CurrentVersion/Explorer/MyComputer/NameSpace/DelegateFolders anahtarına gidin, burada
{59031a47-3f72-44a7-89c5-5595fe6b 30ee} anahtarını silin.
11. Schedule Task Kapansın:
I.E 6 sunucuya her bağlandığında schedule task çalıştırmak ister, bu da kullanıcıya Internet'te yavaş surf olarak geri dönmektedir, zaten yavaş olan internet bağlantısını daha da yavaşlatmamak için bu özelliği kapatmakta fayda var. Bunun için; HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/ Windows/CurrentVersion/Explorer/RemoteComputer/NameSpace anahtarında ki {D6277990-4C6A-11CF-8D87-OOAA0060 F5BF} alt anahtarını silin.
12. Her CD'de Autorun Olmasın İstiyorsanız:
Kronik sorun: Ne zaman CD sürü*cüsüne bir disk koysanız Windows XP'nin CD ile ne yapmak istediğinizi soran bir mesaj ile karşılaşırsınız. Bu can sıkıcı özelliği tarihe gömebilirsiniz. Nasıl mı? İşte yanıtı...

Pratik çözüm: Windows XP'nin CD sürücünüze yerleştirdiğiniz her CD için size içeriği ile ilgili nasıl bir işlem yapıl*ması gerektiğini soran mesajını görmek*ten sıkıldıysanız bu özelliği tamamen ka*patmanız ya da CD türlerine göre farklı işlemler yapmanız mümkün. CD sürücü*nüzün ikonu üzerinde sağ tıklayarak Özellikler seçeneği üzerin*den Otomatik Kullan sekme*sine ulaşın. Bu bölümde Windows XP'nin hangi tür CD'de nasıl bir işlem yapacağı*nı belirleyebilirsiniz.

16. Disk Birleştiricisini Nesne menüsüne eklemek:
Sabit diskin birleştirilmesi çalışma hızını olumlu yönde etkileyecektir. Ancak Microsoft geliştiricileri bu aracı maalesef sistemin derinliklerine gizlemişler.
İPUCU: Hayatı kendiniz için kolaylaştırın ve bu fonksiyonu sürücülerin Nesne menüsüne ekleyin. Bunun için üzerine tıklayarak DEFRAGXP dosyasını kullanabilirsiniz. İlk olarak söz konusu dosyayı sabit diskinize kaydedin ve üzerine sağ tuşla tıklayarak açılan nesne menüsündeki Yükle komutunu çalıştırın. Bu sayede, dosya içerisindeki ayarlar, Windows'a yüklenecektir. Artık sabit diskinizin nesne menüsünde bulunan Diski Birleştir komutunu kullanabilirsiniz.
İsterseniz Kayıt Defteri Düzenleyicisinde uygun değişiklikleri yaparak söz konusu komutu kendiniz de ekleyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak Kayıt Defteri Düzenleyicisini çalıştırın ve HKEY_CLASSES_ROOTDriveshell anahtarını aktif hale getirin. Daha sonra Yeni/Anahtar komutunu kullanarak, Diski Birleştir adında yeni bir alt anahtar oluşturun. Daha sonra buraya command adında yeni bir klasör daha ekleyin. Şimdi pencerenin sağ tarafındaki boş alana farenin sağ düğmesini kullanarak tıklayın ve nesne menüsünde Yeni/Dize Değeri komutu yardımıyla DEFRAG.EXE %1 değerine sahip yeni bir öğe oluşturun. Son olarak Kayıt Defteri Düzenleyicisini kapatın.
17. Başlat Menüsünü Hızlandırın:
Menülerin daha hızlı açılmasını istiyorsanız Regedit'e girip HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop anahtarına gidin ve MenuShowDelay değerini 1 yapın.
18. Windows Version Numarasını Masaüstüne Ekleme:
HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop anahtarını açın ve sağ taraftaki PaintDesktopVersion adındaki öğenin değerini 1 olarak girin.(yoksa oluşturun)
19. İnternet Explorer Sebep Yokken Hata Veriyor?:
Internet'te dolaşırken, önemli bir işle meşgul olurken, ya da çeşitli sitelerde haberleri okurken hiçbir sebep yokken Explorer'in hata verip kapanması (tüm I.E pencereleri) hiçte hoş olmayan bir durumdur, bunu bir nebze olsun durdurmak için aynen yukarıda Explorer'da yaptığımız yöntemi uygulayacağız. Her zaman ki gibi Regedit'e girip
HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVe rsionExplorerAdvanced anahtarına gidin. Burada BrowseNewProcess adında yeni bir string değeri oluşturun (tırnaklar olmadan) ve değerini yes olarak belirtin, Internet Explorer için şu an tam bir çözüm yok, bu en iyisi denilebilir, biraz hafızadan kaybettirse de.
20. Windows XP'yi Hızlı Kapatma:
Yine start > run -regedit 'deyip Regedit'e giriyoruz, burada HKEY_CURRENT_ USERControl PanelDesktop anahtarına gidin, ve AutoEndTask DWORD değerinin değerini 1 yapın.
21. Programların Timeout süresini değiştirmek:
Şayet bir program, işletim sistemine uzun süre bilgi vermezse, XP bu programın kilitlendiğini farz edecektir. Söz konusu Timeout süresini değiştirebilirsiniz.
İPUCU: Timeout süresini değiştirmek için ilk olarak Kayıt Defteri Düzenleyicisini çalıştırın ve HKEY_CURRENT_ USER Control PanelDesktop anahtarını aktif hale getirin. Burada bulunan HungAppTimeout öğesini değiştirmek için üzerine iki kere tıklayın ve bunun sonucunda ekrana gelen pencere üzerindeki Değer Verisi kutusuna milisaniye olarak istediğiniz bir değer girin.
22. Bootvis ile sistem açılışını hızlandırmak:
XP, daha önceki Windows versiyonlarına kıyasla çok daha hızlı açılıyor, isterseniz açılış süresini daha da kısaltabilirsiniz.
İPUCU: Windows XP'nin açılışını hızlandırmak için Microsoft tarafından ücretsiz olarak sunulan ve üzerine tıklayarak yükleyebileceğiniz Bootvis isimli aracı kullanabilirsiniz. Kuruluma ihtiyaç duymayan programı kullanmak için arşiv dosyasını açmanız yeterli olacaktır. Bootvis'i çalıştırın ve Trace/Next Boot+Driver Delays komutunu çalıştırın. Son olarak ayarlar üzerinde değişiklik yapmadan OK düğmesine tıklayın. Bootvis, sistemi yeniden başlatacak ve ardından açılış işlemini analiz edecektir. Aynı zamanda sistemin açılışındaki her bir adımı grafik olarak da görüntüleyebilirsiniz. Daha sonra elde edilen sonuçlar doğrultusunda açılışın düzenlenmesi için Trace/Optimize System komutunu çalıştırın. Bunun sonucunda Windows XP bir kez daha yeniden başlatılacak ve açılış işlemi optimize edilecektir. Bundan böyle işletim sisteminiz, daha öncekine kıyasla biraz daha hızlı açılacaktır.
Denetim Masasi'nin Start Menüsüne Eklenmesi
Gerçekten çok kullanisli olan bu uygulamayi gerçeklestirmek için Start butonuna sag tiklayip Open seçenegini seçin, daha sonra açilan klasöre yine sag tiklayip New seçeneginden Folder'i seçin. Son olarak klasörün adini
Denetim Masasi.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}olarak degistirin.Fontları nasıl türkçeleştireceksiniz?
Türkçeleştirmek istediğiniz fontu seçin ve yukarıda anlatılan yöntemi kullanarak sisteminize kurun. Kurulma işlemi bittikten sonra herhangi bir metin editörü (tercihan NOTEPAD.EXE) ile C:WINDOWS klasöründe yer alan WIN.INI dosyasını açın.
[Font Substitutes] bölümüne gelin. Bu bölümün en alt satırına inin ve aşağıdaki satırları ekleyin:
{fontun adı},0={fontun adı},162
{fontun adı},162={fontun adı},162
Yalnız her font yemiyor onu da söyleyeyim.

Klasör Pencerelerine Zemin Vermek
Bilgisayarim disinda bütün pencerelere bir zemin rengi verebilirsiniz.
Zeminine resim vermek istediginiz klasörü açin; bos bir yerini sag tiklayin.
Menüden "Bu klasörü özellestir" maddesini seçin. "Ne yapmak istiyorsunuz?" sorusuna,
"Aratlan resmi seçmek" maddesini isaretleyerek karsilik verin ve Ileri dügmesini tiklayiniz.
Açilacak kutuda Windows 98 size bir çok resim önerecektir.Isterseniz kendi resimlerinizi de kullanabilirsiniz.
Ayni islemi, açik bir klasörün Görünüm menüsünden "Bu Klasörü Özellestir..." maddesini seçerek de yapabilirsiniz.
Zemine sadece renk vermek istiyorsaniz, grafik programinizi veya Windows Paintbrush programini açin,
640*480 piksel ebadinda ve 92 dpi çözünürlükte bir alani arzu ettiginiz renklerle doldurun.
Grafigi, örnegin "turuncu.bmp" adiyla saklayin. Sonra rengi zemin yapmak istediginiz klasörün
özellestirme islemleri sirasinda Artalan Resmi olarak bu garfigi seçin.
GIF biçiminde saklanmis fotograf veya grafikler de zemin rengi olarak kullanilabilirler.
Windowsu Yeniden Kurarken Dosya ve Klasörleri Hızlı Silmek
Windowsu tamamen silmek istediğinizde Dos'a inersiniz ve büyük ihtimalle NC programından
Windows klasörü başta olmak işinize yaramayan klasörleri silersiniz. Fakat bu silme işlemi can sıkacak kadar uzun sürer. Yapacağınız şey çok basit. Dos'a inin, Windows'un Kur komutunu çalıştırın. Scandiski geçmesi için kur/is yazın. Daha sonra yönergeleri takip edin. Kur, kurulum işleminin kalan kısmında size rehberlik edecek olan Win98 kur sihirbazını hazırlıyor iletisini geçtikten sonra Windows Kur'dan çıkın ve Dos'a inin (NC programını da çalıştırabilirsiniz). Artık istediğiniz dosya ve klasörleri çok daha hızlı bir şekilde silebilirsiniz.Modemin Hızını Arttırmak İçin Birkaç İpucu
Başlat menüsünde Çalıştır/Run komutunu açın ve buraya win.ini yazıp, dosyayı açın. Modeminiz hangi port'a bağlıysa, win.ini içinde o portu bulun (Genellikle com2'dir). O portun hizasındaki 9600 rakamını 921600, sondaki x'i de p yapın. Satır şöyle olacaktır; Com2:=921600,n,8,1,p
Kaydet deyin ve kapatın. Modeminizin Hangi porta bağlı olduğunu öğrenmek için, Başlat, Ayarlar, Denetim Masası'ndan Modem seçeneğini iki kez tıklayın. Tanı diye bir seçenek olacaktır. Oradan modeminizin bağlı olduğu portu bulabilirsiniz.
Modeminizi kurduktan sonra yapacak bir işiniz daha var. Denetim masası'nda sistem simgesini tıklatın ve bağlantı noktaları bölümünü bulun. Bu bölümü tıklattığınızda com1, com2, com3 ve LPT1 yazılarını göreceksiniz. Modeminiz hangi porta bağlıysa onu seçin ve özellikler seçeneğini açtıktan sonra Baud Rate değerini 115200 olarak değiştirin.

Telefonun daha hızlı çevrilmesi için
Modemin telefonu hızlı çevirmesi için, denetim masası'nda modem simgesini tıklatın. Bundan sonra modemi seçerek özellikler düğmesini tıklatın. Gelen menüde bağlantı'yı sonra da gelişmiş seçeneğini açın. Burada diğer ayarlar kutusu boştur. Siz oraya şu ibareyi yazın:
S11=40
Modeminiz artık iki çevirme arasını 40 milisaniye olarak ayarlayacaktır.


Windows başlarken scandiski iptal etmek
Windowsu hatalı kapattığınızda açılırken otomatik olarak scandisk çalışır. Özellikle sabit diskiniz büyükse scandiskin bitmesini beklemek oldukça can sıkıcı bir iştir. Eğer iptal etmek istiyorsanız, C sürücüsünde msdos.sys diye bir dosya var. Sağ tuşa tıklayarak özelliklerine girin ve salt okunur seçeneğini iptal edin. daha sonra üzerine iki kez tıklayarak notepad ile açın. üst satırda bir yerde Autoscan=1 diye bir komut satırı olacaktır. Onu Autoscan=0 yapın. Eğer bu komut satırı yoksa siz bu satırı ekleyin. Daha sonra kaydederek çıkın ve tekrar salt okunur yapın.Ekle/Kaldır Listesinden Silinmeyen Program İsimlerinin Silinmesi
Bazen yanlışlıkla proramı bilgisayarınızdan silmek için programın klasörünü silersiniz. Bu durumda Denetim Masası / Program Ekle/Kaldır da o programı kaldırmaya çalıştığınızda kalkmaz. Bunun için Başlat/Çalıştır/Regedit i çalıştırın
(Çalıştır'ı klavyeden çalıştırmak için win tuşu ile R tuşuna basın.)
1- HKEY_LOCAL_MACHINE 'i yanındaki + yı tıklayın açılan listeden
2- Software 'i açın, aynı şekilde takip edin
3- Microsoft 'u açın
4- Windows 'u açın
5- CurrentVersion 'u açın
6- Uninstall' ı açın
(BilgisayarımHKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWi ndowsCurrentVersionUninstall)
Burada Program-Ekle kaldır daki listeyi göreceksiniz. Listeden kaldıramadıklarınızı DEL tuşuna basarak silin.


Windows Açılışta Çalışan Programların Kaldırılması
win98 kullanıyorsanız Başlat / Çalıştır / MSCONFIG.EXE yi çalıştırıp Başlangıç tabını seçin buradan çalışmasını istemediğiniz programın solundaki kutuyu tıklayıp boşaltın. Yada REGEDIT i çalıştırıp HKEY_LOCAL_MACHINE Software Microsoft Windows CurrentVersion Run yada Run service kısmına ulaşın buradaki listeden istemediklerinizi silin

Ekran Tazeleme Oranın Değiştirilmesi
REGEDIT i çalıştırıp
HKEY_LOCAL_MACHINESystemCurrentControlSetServicesC lassDisplay
Alıntıdır


İlginizi Çekebilir


#2
süperr


#3
tskler :s
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 15:59 .