Bebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor

#1
Bebeğin ilk yaşı özellikle fiziksel gelişimi açısından çok önemlidir. Bu açıdan anne sütünün önemi sürekli vurgulanır. Ancak bebeklerin gelişimi için anne sütünün D VİTAMİNİ içeriği yeterli değildir. Bebeğin takviye olarak alması gereken tek vitamin D vitaminidir. Kadıköy Şifa Suadiye Polikliniği Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Günay Ermergen çocuklarda D vitamini eksikliğinin yaratabileceği sorunları ve tedavi şekillerini derledi.

D vitaminin vücuttaki fonksiyonları; ince bağırsaklardan Ca ve P emilimini düzenleyerek kemik büyümesiBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor sertleşmesi ve tamiri üzerinde etkili olurBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor böbrek hastalıklarında düşük kan Ca seviyesini düzenlemekBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor bebekler ve çocuklarda kemik ve dişlerin normal gelişme ve büyümesini sağlamaktır. Raşitizmi önlerBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor Ca’la birlikte kemik gelişimini kontrol eder. Hücrelerin büyümesinde ve kas ile sinir sistemlerinin düzenli işlevinde önemli rol oynar. Yüksek tansiyonu düşürür. Son yıllardaki araştırmalar D vitaminin kalın bağırsakBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor kemikBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor deriBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor meme kanserinden koruyucu etkisi olduğu ve vereme karşı bağışıklığı artırdığı ortaya çıkarmıştır. Amerika’da yapılan 2 araştırma özellikle kalın bağırsak kanser riskini %66Bebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor meme kanseri riskini %50 azalttığı belirlenmiştir. Ülkemiz güneşten bolca yararlanma olanağı sunan bir coğrafyaya sahip olmasına rağmenBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor ne yazık ki D vitamini yetersizliği günümüzde halen bebekleri olduğu kadar gebe kadınları ve ergenlik çağındaki gençleri etkileyen önemliBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor ciddi bir sağlık sorunudur.
Bu yüzden sağlık bakanlığı 2004 yılında başlattığı ''Demir Gibi Türkiye'' kampanyasına 2005'de ''Bebeklerde D vitamini yetersizliğinin önlenmesi ve kemik sağlığının korunması'' programını da ekledi. 2010yılına kadar sürecek ''D vitamini ile gülümseyen gelecek'' projesi çerçevesinde her yıl 1milyon tane D vitamini şurubu dağıtılacaktır.

D vitamini yağda eriyen vitaminlerden biridir. Daha çok iki şekilde bulunur. Bunlardan biri aktif ergosterolBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor kalsiferol ve D2 vitamini olarak bilinen ergokalsiferolBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor ışınlanmış mayalarda bulunur. Aktif 7 dehidrokolesterol ve D3 vitamini olarak bilinen kolekalsiferol ise insan derisinde güneş ışığı ile temas sonucu meydana gelir ve daha çok balık yağında ve yumurta sarısında bulunur. Isıya karşı sabit ve pişirilmeye dayanıklıdır. Yüksek miktarlarda alınması toksik reaksiyonlara neden olabilir.

Kemiklerin ve özellikle dişlerin güçlenmesi için D vitamini son derece önemlidir. Doğadaki tek ultraviyole kaynağı güneştir.

Anne sütündeki D vitamini daha kolay emilmesine rağmen miktarı (anne sütünde D vitamini 12-60 iü ) bebeğin günlük D vitamini ihtiyacı olan 400 iü'yi karşılamamaktadır.

Özellikle D vitamini eksikliği bulunan anneler ile çocukların takviyeye ihtiyacı vardır. Fetüsün D vitamini ihtiyacı annenin depolarından karşılanır. Fetüs doğumdan sonra kendisini bir süre idare edebilecek kadar D vitaminini de çeşitli dokularında depolar. Eğer annede D vitamini depoları yeterli değilse bebek ya D vitamini eksik olarak ya da yetersiz D vitamini depolamış olarak doğar. Bu durumda doğumdan sonra yeterli D vitamini alınmaz ve yeterince güneş ışığına maruz kalınmazsa D vitamini eksikliğine bağlı raşitizmin oluşma riskini artırır.

Vitamin D alımına dikkat edilmesi gereken diğer durumlar şunlardır; güneş ışığı bakımından yetersiz bölgelerde yaşayan çocuklarBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor yetersiz gıda alan ve fazla kalori yakan kişilerBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor 55yaşın üzerindekiler ve özellikle menopoz sonrası kadınlarBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor emzirenBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor hamile kadınlarBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor alkol ve uyuşturucu kullananlarBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor kronik hastalığı olanlarBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor uzun süredir stres altında olanlarBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor yakın geçmişte ameliyat geçirmiş olanlar.

D vitaminin başlıca kaynağı güneş ışınlarıdır. Güneşlenme günlük gereksinimin %80'ini karşılarBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor en çok yağlı balıklarBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor karaciğerBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor yumurta sarısıBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor peynirBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor tereyağıBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor süt ve mantarda bulunur. Güneş ışınlarının dik gelmediği saatlerde kolBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor bacak ve yüzün günde yaklaşık 15 dakika güneşlendirilmesi günlük D vitaminini sağlamaktadır. Ancak camın UV ışınlarını geçirmediği unutulmamalıdır.

Çocuğun D vitaminini yeterli almadığı durumlarda raşitizm denilen D vitamini eksikliği bulguları ortaya çıkar. Raşitizm büyüyen kemiğin yetersiz mineralizasyonu nedeniyle gelişen kemik hastalığıdır. Kemik büyümesinin tamamlanmasından sonra gelişen mineralizasyon kusuruna ise osteomalazi denilir. Kemik mineralizasyonunu sağlayan başlıca mineraller CQ ve P'dır. Bu minerallerin vücut sıvılarında ve dokularında yeterli miktarda bulunmasını D vitamini sağlar. D vitamini önce karaciğerdeBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor daha sonra böbrekte işleme tabi tutulupBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor aktif hale geldikten sonra etki gösterir.
Raşitizm daha ziyade gelişmekte olan ülkelerin hastalığıdır. Özellikle sütle beslenenBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor esmer tenli süt çocuklarında ve hızlı büyüme dönemlerinde D vitamini eksikliği gelişir. Prematüre bebeklerde de eksik depo ile doğdukları ve hızlı büyüdükleri için erken dönemde D vitamini eksikliği görülür. Doğumsal raşitizm ise güneşten yeterince yararlanamayan ve yetersiz beslenen annelerin bebeklerinde görülür. Yetersiz alım dışında D vitamininin aktifleşmesini bozan karaciğer ve böbrek hastalıklarındaBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor bağırsak emiliminin bozuk olduğu hastalıklarda veya bazı antikonvülsan ilaçların kullanılması durumlarında da raşitizm gelişebilir.

Raşitizm en sık 3 ay - 2 yaş arasında görülür. Süt çocukluğu döneminde kafa kemiklerinde yumuşamaBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor bıngıldakta genişlikBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor kaburgalarda kıkırdak birleşme yerinde tespih tanesi şeklinde oluşumlarBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor göğüs kafesinde çöküklükBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor el ve ayak bileklerinde genişleme olur. Diş çıkmasında gecikmeBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor geç oturmaBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor geç yürüme söz konusudur. Kaslarda hipotoni olması nedeniyle karın şiş ve yanlara doğru yaygındır (kurbağa karnı). Terleme ve solunum yolu enfeksiyonlarına yatkınlık vardır. Baş gövdeye göre büyük olupBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor yatma yönünde düzleşme gösterir. Yürümeye başladığında çocukta parantez bacak gelişir. Ağır olgularda kanda kalsiyum düşüklüğüne bağlı kasılmalar meydana gelir. Tedavi için D vitamini takviyesi yapılır. D vitamini günlük veya tek depo doz şeklinde verilebilir. Beraberinde kalsiyum desteği de eklenmelidir. Vitamin dozuBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor doktor tarafından belirlenmelidir. Süt çocukluğu döneminde günde 400 ünite en az 1 yıl verilmelidir.

D vitamini doktor önerisi dışında yüksek doz alınırsa D vit intoksikasyonu oluşur. D vit intoksikasyenma bağlı bulgular kanda Ca yüksek verilere bağlı olarak ortaya çıkar. Ca'nın bağırsaklarda fazla enzimine bağlıdır. Ca'nın sinirlerBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor kalpBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor kaslarBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor sindirim sistemi ve böbrekler üzerinde etkileri vardır. İntoksikasyonda yorgunlukBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor bulantıBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor kusmaBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor iştahsızlıkBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor kabızlıkBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor karın ağrısıBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor ülserBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor aşırı susuzlukBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor kaslarda ileri derecede kuvvetsizlikBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor bilinç bulanıklığıBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor hipotoniBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor hipertansiyonBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor böbrek yetmezliğiBebeklerde D Vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor kalp ritminde bozulmaya kadar gidebilen bulgular olabilir.

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 15:56 .