Tekil Mesaj gösterimi

Binbir Gece canlı yayınla ekrana gelecek

#1
Bu akşam 22.00'den sonra yapılacak olan "Binbir Gece"nin canlı yayına katılarak düğün sahnesinde rol alması beklenen yazarlar arasında Mehmet Ali Birand, Güneri Cıvaoğlu, Cengiz Semercioğlu, Ömür Gedik, Sina Koloğlu ve Mesut Yar da var. Nükhet Duru, Ferhat Göçer ve İlhan Şeşen de davetliler arasında. Yeni evliler İlhan Şeşen'in söyleyeceği "Sen Benim Şarkılarımsın" ile tango yaparken yılın düğün parçası Ferhat Göçer'den gelecek. Şehrazat ve Onur, Ferhat Göçer'in seslendireceği "Bizim Şarkımız"ı ile bu en özel geceyi ölümsüzleştirmiş olacaklar. Nükhet Duru ise finalde sahne alarak yeni evli çifte sürpriz yapacak.

Yapımcılığını TMC’nin üstlendiği, Kanal D’nin sevilen dizisi "Binbir Gece"nin bu akşamki sezon finali, sekiz kamerayla yapılacak çekimle canlı yayınlanacak. Genç, güzel ve başarılı mimar Şehrazat’ın lösemi hastası oğlunu hayatta tutabilmek için giriştiği mücadele, patronu Onur’la olan masal tadındaki aşkı ve diğer karakterlerin hikáyeleriyle iki sezondur salı gecelerinin vazgeçilmezi olan "Binbir Gece", bu akşam Onur ve Şehrazat’ın düğünüyle sezona veda ediyor.

İkilinin tutkulu aşklarını görkemli bir düğünle finale taşıyacak olan dizinin bu bölümü, Kanal D’nin de desteğiyle 150 kişilik teknik ekip tarafından hazırlanacak. Sürpriz sanatçıların en özel aşk şarkılarıyla yer alacağı rejili çekim, sabit kameraların yanı sıra yüksek teknikli kameralarla da desteklenecek. Sezon finaliyle dünyada bir ilke imza atacak olan "Binbir Gece"nin bu görkemli final çekimi için 250 bin YTL ek bütçe kullanılacak. "Binbir Gece"nin canlı yayınlanma fikri, dizinin yapımcısı Erol Avcı’ya ait... Başta Kanal D Genel Yayın Yönetmeni İrfan Şahin ile yapımcı Erol Avcı olmak üzere, yönetmen ve dizinin oyuncu kadrosu, canlı yayınla ilgili görüşmelerini Kelebek’le paylaştılar:


İrfan Şahin (Kanal D Genel Yayın Yönetmeni): Bir dizinin canlı yayınla ekrana gelmesi Türkiye’de bir ilk, bildiğim kadarıyla dünyada da başka bir örneği yok. Dolayısıyla ilkler her zaman insanı çok heyecanlandırıyor. Tabii heyecanın yanı sıra başarılı olup olmama endişesi de var. O yüzden hepimiz salı gecesini merakla bekliyoruz. Ekip çok iyi hazırlandı. Oyuncular, teknik ekip herkes elinden geleni yapıyor... Canlı yayın Erol Avcı’nın fikridir. Bu düşüncesini bizimle paylaştığında çok heyecanlandık. Kendisi bu işin altından kalkabileceğini söyleyince projeyi hayata geçirmeye karar verdik. Bu birkaç ay içinde konuşulan bir şey değil. Ekip bu iş için uzun zamandır çalışmalarını sürdürüyor. Dizi canlı çekilecek ama araya daha önce çekilmiş olan banttan görüntüler de girecek. Sonuçta bu bir drama. Ama çok önemli bir kısmı canlı yayınlanacak. Dizi film tarihinde ilk defa seyirci dizi setine konuk olacak. Bu çok önemli. 60 dakika, 80 dakika diziler yapılıyor. Bu diziler beş ya da altı günde çekiliyor ve dublajı, sesi vs... Ciddi bir emek sonrasında ekrana geliyorlar. Biz canlı bir bölüm çekerek biraz önce dediğim gibi seyirciyi dizi setine konuk edeceğiz.

Erol Avcı (Yapımcı):Dünyada ilk kez gerçekleştirilecek bu olayın başlangıcı, senaristimiz Yıldız Tunç ve ekibi tarafından bana iletildiğinde çok heyecanlandım. Hemen bu fikrimi genel koordinatörümle paylaştım. Onlar da yapabileceğimizi söylediler. Çok zor olduğunu biliyorum ama başaracağımıza inanıyorum. Çünkü ekibime güveniyorum. Bu ilk deneyimi yaşayıp hep beraber göreceğiz. Biz zaten ekip olarak ilkleri ve zorları severiz. Bu çalışmadan da yüzümüzün akıyla çıkacağımızdan eminiz. Tüm ekibe başarılar diliyorum.

Kudret Sabancı (Yönetmen): Sezon finali için düşünülen senaryo canlı yayınlamaya çok uygundu. Biz de ilk aşamada senaristimizle konuştuk. Mekán ve ortam da canlı yayını desteklediği için hemen Erol Avcı’ya fikrimizi bildirdik. Zaten şimdiye kadar Erol Bey bizim aldığımız tüm kararları desteklemiştir. Fikrimizi sunduğumuzda kendisi de aynı heyecanla karşıladı. Tüm ekip olarak çok güzel bir çalışma yaptık. Her türlü detay düşünüldü. Dizide gerçekten masal gibi olan aşklarına tanık olduğumuz Onur ve Şehrazat’ın hikáyesini bu sezon yine masal gibi noktalamak istedik. Bu sıra dışı proje, şimdiye kadar bizi yalnız bırakmayan seyircimize hediyemiz olacak. Canlı yayın gerçekten risk demek. Ama benim zaten uzun yıllar süren bir canlı yayın geçmişim var. Hem bu detay hem de oyuncular ve ekibime olan güvenim sayesinde bu kararı almak hiç de zor olmadı diyebilirim. Hatasız ve çok güzel bir iş çıkaracağımızdan eminim. Gelecek sezon için şu anda bir şey söyleyemeyeceğim çünkü tamamen bu akşama odaklanmış durumdayız. Gelecek sezonda tabii ki yine seyirciyi çok büyük sürprizler bekliyor ama şimdi netlik kazanan bir şey yok.

Halit Ergenç: Canlı yayın fikri ilk olarak ortaya atıldığında çok heyecan verici buldum. Hemen bunu nasıl geliştirebileceğimizi ve nasıl uygulayabileceğimizi düşünmeye ve konuşmaya başladık. Televizyonda canlı yayın programı yapmak oldukça zor ve titizlik isteyen bir iştir. Ama biz dizimizi izleyiciler huzurunda canlı olarak oynayacağız. Bu alacağımız riski ve göstermemiz gereken özeni katlayarak artırıyor. Bunun için çalışmalar günler öncesinden başladı. Tüm teknik donanımlar tamamlandı. Kudret’in canlı yayın hususunda son derece deneyimli olması, oyuncu olarak bizim işimizi kolaylaştıracaktır. Bize düşen, provalarımızı yapıp, tiyatro sahnesi heyecanı ve enerjisiyle oynayıp, bu zevki izleyicimizle paylaşmak olacaktır. Bir ilki "Binbir Gece" ekibi olarak izleyicilerimizle paylaşıyor olmak, çok heyecan verici bir mutluluk.

Ceyda Düvenci: Sezon finalinin canlı çekileceğini duyduğumda çok heyecanlandım. Türk televizyon tarihinde bir ilkin yaşanacağı kadronun içinde olmak beni çok mutlu ediyor. Seyircinin karşısına canlı çıkmak ve o heyecanı yaşamak için sabırsızlanıyorum. Resmen canlı program yapacağız ve bunun içinde bir drama olacak! Bu, televizyonda tiyatro yapmak gibi bir şey... "Binbir Gece" farkını bir kez daha ortaya koydu. Bu da gelecek sezonda yaşanabilecek sürprizlerin ilk adımı olacak. Biz profesyonel bir ekibiz ve artık birbirimizi çok iyi tanıyoruz. Bir bakışımızla bile ne yapılması gerektiğini hissettirebiliyoruz. Bu yüzden de kesinlikle bir aksilik olmayacaktır. Birbirimizi tamamlayan bir ekibiz.

Tardu Flordun: Bir tiyatro oyuncusu olarak finalin canlı çekilecek olması beni tabii ki heyecanlandırdı. Ben dizilerde dublaj bile yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. Dublajcılar seslendirdiğinde ses o oyuncunun önüne geçebiliyor. Tabii ki içimden geçen bunun devamının da gelebilmesi. O doğal vitrinde seyirciyle buluşmak çok keyifli olacaktır. Bu Türk televizyon tarihinde bir ilk olacak. Zaten iki sezondur çok yüksek reyting alan bir diziye de bu yakışırdı. Piyasadaki diğer projelere baktığımızda "Binbir Gece"deki hemen hemen tüm kadronun oyuncu kökenli olduğunu görüyoruz. Birbirimizi iyi tanımamızın verdiği tecrübenin de etkisiyle durağan olmayan ve başından sonuna kadar doğal aksiyonunda devam eden bir çalışma yapacağız.

Bergüzar Korel: İki yıl önce senaryo bize geldikten sonra yapılan görüşmelerde böyle bir projeden bahsedilmişti. Dizinin finalinin canlı olabileceği daha iki yıl önceden düşünülen bir şeydi. Ama ben genç bir oyuncu adayı olarak bunun hayalini bile kuramazdım. Bu konu tekrar gündeme geldiğinde ise nasıl bir heyecan yaşadığımı anlatamam. Canlı yayında oyunculuğumu sergileme fırsatı bulacak olmam beni çok mutlu ediyor. Ekip ve oyuncu arkadaşlarım o kadar profesyonel ki, bu durum beni korkutmuyor. Sezon finalindeki bu büyük heyecan, yeni sezona da şimdiden coşku ve şevkle başlamamızı tetikliyor.


Kaynak:Hurriyet.com.tr

İlginizi Çekebilir